5/5
פשוט תאילנד
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

מדריך תאילנד למתחילים

היא נמצאת ברשימת היעדים האהובים על ישראלים רבים, ולא בכדי. בתאילנד תמצאו הכול מהכול כמעט – מסורת ארוכת שנים ותרבות מקומית שקשה שלא להתפעל ממנה, מקדשים בני אלפי שנים, שווקים ססגוניים, טבע פראי, חופים עוצרי נשימה וגם עיר גדולה ועוד כמה, שמביאות אתן את המודרניזציה אל העם ואל המוני התיירים שמגיעים אליהן בכל שנה. תאילנד היא מדינה גדולה ומטיילים נוהגים להתמקד באזורים מסוימים בה. חשוב מאד לתכנן כראוי את הטיול וללמוד עליה לעומק לפני הנסיעה, ולו כדי ליהנות מכל השפע שהיא מציעה. רגע לפני שיוצאים אליה, הנה מדריך תאילנד למתחילים, שיספק לכם את כל המידע ההכרחי, אותו כדאי לדעת לפני שעולים על הטיסה. 

מזג האוויר

מכיוון שתאילנד מחולקת לאזורים שונים, כאשר כל אזור מאופיין בתנאים אחרים של מזג אוויר, חשוב מאד לקחת פרמטר זה בחשבון כשמתכננים את הטיול ולפיו להחליט באילו אתרים עוצרים וכמה זמן שוהים בכל מקום. באופן כללי, העונה ה"חמה" ביותר של תאילנד, משמע – זו המתוירת ביותר, מתחילה בנובמבר ומסתיימת בפברואר. בחודשים הללו מזג האוויר, ברוב האזורים שבה, הוא נוח ונעים ואפשר לנצל את כל מה שהיא מציעה. בחלק הצפוני של תאילנד העונה היבשה חלה בין החודשים נובמבר למאי, כאשר בין יוני עד אוקטובר יורדים גשמים כבדים ובין החודשים אוקטובר לינואר קריר בדרך כלל. החלק הדרומי של תאילנד נחלק לשניים: העונה הרטובה בחוף המערבי של דרום תאילנד מתחילה באפריל ומסתיימת באוקטובר, ואילו בחוף המזרחי היא מתחילה בספטמבר ומסתיימת בדצמבר (החוף המזרחי של דרום תאילנד "סובל" מכמויות גדולות מאד של גשם). בשאר ימות השנה מזג האוויר יבש ונעים מאד. המשמעות לכך היא שניתן לבקר בתאילנד לאורך כל השנה, אם כי יש לקחת בחשבון שהנגישות לאזורים הכפריים בעונה הרטובה איננה קלה, מה שיכול להקשות מעט על אלה, המתכננים להגיע אליהם דווקא בתקופה זו.
אפשר לקרוא עוד בנושא בכתבה על מזג האוויר בתאילנד.

מטבע וכסף

המטבע הרשמי של תאילנד הוא באט (Thai Baht). הוא מגיע בשטרות של 20, 50, 100, 500 ו-100 באט, וגם במטבעות של 1, 2, 5 ו-10. הכסף הקטן, המטבעות, שימושי כתשלום למוניות וכטיפים וגם בדוכני המזון, היכן שכדאי מאד לשלם במדויק, שכן פעמים רבות לא יוכלו להחזיר את העודף. אפשר למצוא ברחבי תאילנד כספומטים, מהם ניתן למשוך כסף (אפשר במשיכה אחת למשוך עד כ-20,000 באט) כאשר יש להוסיף לכך עמלה (גובה העמלה משתנה בין הבנקים ובין חברות האשראי). מומלץ מאד להגיע לתאילנד עם מזומן, המספיק לימים הראשונים וכן עם כרטיס אשראי בינלאומי איתו אפשר לשלם במקומות רבים. אפשר להמיר דולרים וגם אירו בתאילנד עצמה (לא ניתן להמיר שקלים לכסף המקומי), עם עדיפות לדולרים הזוכים לשער המרה מוצלח יותר.
על עלויות והתנהלות עם כסף ניתן לקרוא בהרחבה בכתבה על כמה עולה טיול לתאילנד

ויזה (אשרת שהייה) – כן או לא?

המחזיקים דרכון ישראלי מקבלים בעת הנחיתה בתאילנד אשרת שהייה באופן אוטומטי. אשרה זו תקפה למשך תקופה של 30 ימים. יש להציג כרטיס יציאה מהמדינה על מנת לקבלה, כרטיס שעליו מופיע תאריך יציאה שהינו בטווח של אותם 30 ימי האשרה. יחד עם זאת, רבים בוחרים לטייל בתאילנד במשך תקופה ארוכה יותר, העולה על חודש ימים. במקרים כאלה יש לדאוג להוציא ויזה רלוונטית מראש, ויזה לתקופה של 60 יום, הנספרים החל מיום הכניסה. את הוויזה הזו ניתן לקבל בשגרירות תאילנד בישראל, שממוקמת בהרצליה פיתוח (רחוב משכית 3). הוויזה היא בתשלום ובמסגרתה, לצד שהות של 60 יום בתאילנד, מתאפשרות גם כניסות ויציאות מהמדינה – 3 פעמים. בעלי ויזה לתקופה של 30 יום, המעוניינים להאריכה, נדרשים לעשות זאת דרך משרדי ההגירה שנמצאים בבנגקוק, עיר הבירה. משרדים אלה קיימים גם בערים נוספות בתאילנד, וכדאי לבדוק זאת מראש. את הפרטים המלאים ניתן לקרוא במדריך שלנו על הוצאת ויזה לתאילנד

מדריך תאילנד למתחילים
מדריך תאילנד למתחילים

איך טסים לתאילנד?

טיסות לתאילנד יוצאות משדה התעופה בן גוריון, בישראל, אל בנגקוק לרוב, טיסות ישירות שאותן מפעילות חברות תעופה שונות, לרבות אל על הישראלית. טיסות ישירות אלו אורכות קרוב ל-11 שעות (מעט פחות מכך) והן נוחתות בשדה התעופה הגדול של בנגקוק, המשמש נקודת מעבר למטיילים רבים. אפשרות נוספת היא לעלות על טיסות עם עצירות ביניים של כמה שעות. הדבר יכול להיות רלוונטי למי שרוצה להוזיל את עלויות הטיסה (טיסות עם עצירות ביניים נחשבות לזולות יותר) או לשלב עצירה של כמה ימים (או יותר) ביעדים נוספים בדרך.
על כל האפשרויות להגיע לתאילנד מישראל אפשר לקרוא בכתבה על טיסות לתאילנד.

תרבות ואוכל

תאילנד נמצאת בדרום מזרח אסיה והיא ידועה כממלכה. לתאילנד גבול עם קמבודיה, לאוס, מלזיה ומיאנמר (בורמה) מה שמשפיע לא מעט על התרבות המקומית שבה ועל הסממנים השונים, הלוקחים בכך חלק. הדת השולטת בתאילנד היא בודהיזם, מה שבא לידי ביטוי במקדשים הרבים שניתן למצוא בה (כאשר צ'אנג מאי היא אולי "בירת המקדשים", עם המוני כאלה בה ובסביבתה הקרובה) והפקדה על שמירת המסורת הדתית. הנזירים הבודהיסטים זוכים בתאילנד לכבוד רב ואפשר לראות אותם במנזרים ובמקדשים השונים, הפזורים במדינה. תאילנד, כאמור, היא ממלכה, וככזו נשלטת על ידי מלך ומלכה, שביקור בארמונותיהם הוא חוויה בפני עצמה. 

התרבות התאית היא תרבות עשירה ועתיקה מאד. במרכזה מושם דגש רב מאד למתן כבוד למבוגרים ולזולת, באופן כללי, הצייתנות היא חלק בלתי נפרד ממנה וגם השקט הנפשי, המאפיין את התאילנדים עצמם (צעקות או התפרצויות נחשבות לחוסר כבוד). המיקוח הוא חלק בלתי נפרד מהתרבות המקומית ולמעשה מעוגן בה היטב. ניתן כבוד רב מאד לסוחרים וגם לסחורה שאותה הוא מציע וכל מכירה ראשונה בתחילתו של יום נחשבת למזל טוב. את הביטוי לכך אפשר למצוא בשלל השווקים המקומיים, בערים הגדולות וגם בעיירות ובכפרים, היכן שנמצאים לא מעט סוחרים המציעים את מרכולתם. באשר לספורט, גם הוא תופס חלק נכבד מהתרבות, כאשר האגרוף התאילנדי, שידוע ברחבי העולם כולו, הוא חלק בלתי נפרד מכך וגם נחשב לספורט פופולרי ומוערך. 

באשר לחגים ולאירועים מיוחדים בתאילנד – כדאי לקחת אותם בחשבון, שכן מעורבים בהם לא מעט פסטיבלים וחגיגות ססגוניות, שמומלץ לקחת בהן חלק. התאריכים החשובים שיש לזכור הם: 6 באפריל, יום צ'אקרי, הנחגג לכבודו של מייסד שושלת צ'אקרי – ראמה הראשון; חג המים שחל גם הוא באפריל והוא כולל פסטיבלים גדולים ברחבי המדינה, בהם לוקחים חלק בודהיסטים רבים; 5 במאי שהוא יום ההכתרה של המלך והמלכה (שקיבלו על עצמם את הכתר בשנת 1950); 12 ביולי שהוא חג חשוב מאד עבור הבודהיסטים – Asarnha Puja; אוגוסט שבו חוגגים את יום הולדתה של המלכה ו-23 באוקטובר – יום הולדתו של המלך ראמה החמישי; 5 בנובמבר – Loy Krathong, פסטיבל שאותו חוגגים בצ'אנג מאי, איותאיה וסוקותאי; סוף נובמבר – חג האורות המפורסם ופסטיבל הגשר על נהר קוואי המביא אתו מופע אור קולי מדהים, עם מופעי תרבות שונים. 

ובל נשכח את עניין האוכל, את המטבח המקומי. האוכל התאילנדי ידוע בכל העולם, גם בישראל, והוא אהוב מאד על "פודיס" רבים. התיבול המיוחד שלו, הרכיבים השונים שבו ובאופן כללי – הטעמים האקזוטיים שהוא מביא איתו הופכים אותו לאחד המטבחים המוערכים והאהובים בעולם. בנגקוק הבירה וגם העיר צ'אנג מאי הגדולה הן מרכזים קולינריים בולטים וחשובים מאד, בהן אפשר למצוא שלל של מסעדות תאילנדיות שבחלקן נחשבות למסעדות גורמה מצליחות. בשאר חלקי המדינה אפשר למצוא לא מעט מקומות טובים לאכול בהם, ואפילו בעיירות הקטנות וגם בכפרים, אולם אלה יהיו לרוב פחות "מיופייפים" וגם אותנטיים מאד, וזהו בדיוק קסמם. דוכני האוכל הם אטרקציה בפני עצמה בתאילנד והזדמנות מצוינת להכיר את המטבח המקומי האמיתי. את הדוכנים הללו אפשר למצוא כמעט בכל מקום, הן בערים הגדולות והצפופות והן בעיירות הקטנות והמרוחקות. היתרון במנות המקומיות הוא העובדה שניתן להכין בדקות ספורות בלבד, על ידי הקפצה על ווק לרוב, כך שהמתנה ארוכה איננה נדרשת לרעבים יותר ובתוך זמן קצר מקבלים את המנה ישירות לשולחן או כטייק-אווי, לקחת. 

המטבח התאילנדי מאופיין בשילוב של טעמים שונים: מתוק, מלוח, חריף וחמוץ. אלה, משתלבים זה בזה באופן מושלם ויוצרים מתנה עשירה וטובה. כיאה למדינות אסייתיות אחרות, גם בתאילנד לכל אזור מנות האופייניות לו. למשל: בחלק הדרומי של תאילנד חלב הקוקוס והכורכום הטרי מככבים במנות, ואילו בחלק הצפון מזרחי של תאילנד מיץ הליים וגם המלח זוכים למקום של כבוד. יש במנות התאילנדיות מגוון של עשבי תיבול וגם תבלינים שונים, אורז ואטריות מכל מיני סוגים. המנות הידועות והמוכרות ביותר במטבח התאילנדי הן: פאד תאי (אטריות אורז עם בוטנים, עוף, ביצה, פירות ים לעיתים וטופו, מרק טום יאם, מרק טום קא גאי (עוף עם חלב קוקוס), ראד נא (אטריות אורז עם בשר בקר/חזיר/עוף), קארי אדום, קארי ירוק וסטאי (בשר עוף או חזיר צלוי יחד עם סלט מלפפונים מתובל ברוטב בוטנים עשיר). 

ואם כל זה לא הספיק, אז קבלו מדריך נוסף על אוכל בתאילנד.

התניידות ברחבי המדינה

תאילנד מציעה למבקרים בה מגוון רחב של אפשרויות התניידות ובאופן כללי גם מערכת טובה של כבישים מהירים, המכסה את כל המדינה. יש בתאילנד רשת רכבות נרחבת וגם רשת של אוטובוסים, המגיעים למקומות רבים בה, מהצפון ועד הדרום וכמובן מעבורות המקשרות את האיים השונים ליבשה. אחת האפשרויות להתנייד, ובעיקר כדי להתגבר על הפקקים ועומס התנועה, היא באמצעות טוק טוק. הטוק טוק הוא תלת אופן ממונע קטן וצר, שהנסיעה בו פופולרית מאד גם בערים הגדולות. אומץ נדרש מהעולים על הטוק טוק, שכן הנהגים נוהגים לנהוג בו במהירות רבה ולא תמיד נשמעים לחוקי התנועה. מוניות הן אפשרות נוספת, שמקובלת בעיקר בערים הגדולות, אם כי לא כל כך זולה. מטיילים רבים נעזרים במוניות כדי להגיע משדה התעופה אל העיר או הפוך, והיא מספקת נסיעה רצופה וגם נוחה. עם הרכבות אפשר להגיע למקומות שונים ברחבי המדינה, לרבות למקומות רחוקים יותר, כמו עריה הצפוניות של תאילנד. מדובר ברכבות חדשניות ומפותחות, עם קרונות שבחלקם מצוידים גם במיטות לשינה. המעבורות הן האפשרות היחידה להגיע אל האיים מהיבשה או לנוע בין האיים עצמם. ישנם סוגים שונים של מעבורות (קטנות, שיכולות להכיל עד 30 נוסעים) או גדולות מאד. 

על כל הדרכים להגיע ממקום למקום אפשר לקרוא במרוכז במדריך על תחבורה והתניידות בתאילנד.

thailand for beginners

עוד טיפים חשובים לפני שיוצאים לדרך

עבור חלק מהמטיילים בתאילנד מדובר בטיול הראשון, הטיול הגדול של "אחרי הצבא". עבור אחרים זהו טיול של מנוסים, של כאלה שחוו וביקרו ביעדים אחרים. כך או כך, מכיוון שמדובר במדינה גדולה, מגוונת מאד וגם כזו שבחלקה "זורקת" אותנו לא מעט שנים אחרונה וחוזרת בזמן, הכנה נכונה היא הסוד לטיול מוצלח. הנה כמה טיפים חשובים שכדאי לזכור לפני שיוצאים לדרך, לפני שיוצאים למסע:

קחו אתכם מזומנים – נכון, את כרטיסי האשראי הבינלאומיים מקבלים בלא מעט מקומות בתאילנד, אולם סביר שתמצאו את עצמכם במקומות רבים ברחבי המדינה היכן שנכון, ואף מומלץ, לשלם במזומן. בשווקים, למשל, בדוכני המזון, למוניות ולאמצעי התחבורה המקומיים האחרים ואפילו באטרקציות שונות יעדיפו לקבל מכם מזומן ולא כרטיס אשראי (לעיתים יסכימו לקבל אך ורק מזומן). וודאי שאתם נושאים אתכם שטרות וגם מטבעות ובייחוד אם אתם מתכננים להגיע למקומות מרוחקים (כך גם, אגב, תוכלו לבצע רכישות בעלות ערך נמוך). 

הישמרו מהונאות ו"טריקים" של מקומיים – כמו במקומות אחרים בעולם, ובייחוד במקומות תיירותיים מאד, אתם צפויים להיתקל ב"טריקים" וגם בהונאות של מקומיים. אלה, יכולים להרוס יום נהדר של חופשה ולגרום לעוגמת נפש רבה. ולכן, מומלץ מאד להיזהר ופעמים רבות להתייחס בערבון מוגבל לתחושת הביטחון שאותה חשים ועל אחת כמה וכמה לחיוכים שאותם מפזרים המקומיים, שייתכן וייראו לכם חשודים. אין הכוונה כאן שאתם צריכים להיזהר יותר מאשר במקומות אחרים, אולם כן חשוב לנקוט במשנה של זהירות במקומות תיירותיים במיוחד וגם בשווקים התוססים. 

השכרת קטנוע: כן או לא – תיירים רבים נוהגים לשכור קטנוע, כדי להתנייד בערים הגדולות או במקומות הקטנים יותר, כדוגמת האיים. מדובר אמנם באמצעי תחבורה מהיר ויעיל, שכן מאפשר להתגבר על הפקקים ולהגיע למקומות שונים, אולם לאלה, שאינם מנוסים ברכיבה על קטנוע, מומלץ לוותר על התענוג ולחפש פתרונות תחבורה אחרים. בנוסף, מי שאיננו מחזיק ברשותו רישיון נהיגה על קטנוע לא יהיה מבוטח אם חלילה יהיה מעורב בתאונה, בעודו רוכב עליו. 

העיקר הבריאות – קל מאד להזניח את הבריאות כשעסוקים בהנאות הטיול ותשומת הלב נתונה למרחבים וליופי, הנלווים לחופשה. אולם, חשוב מאד להקפיד עליה, ולו כדי להימנע ממצבים לא נעימים ולהמשיך בנופש ללא מחלות או מצבים בריאותיים לא רצויים. אם אתם מתכננים לבלות על החוף, באחד האיים, הקפידו להימרח בקרם הגנה בפני השמש ואם מדובר בימים חמים ושמשיים, שבו בצל והימנעו מחשיפה ממושכת לשמש. היתושים בתאילנד עשויים להציק ולהטריד לא מעט, ובייחוד בעונה הרטובה. הם גם יכולים להעביר מחלות שונות, שמהן כדאי להימנע. הקפידו לקחת אתכם תרסיס נגד יתושים ולרסס אותו עליכם כאשר אתם יוצאים אל חיק הטבע ואל טרקים בג'ונגלים. בגדים ארוכים יכולים גם כן לעזור ולחסוך לכם את העקיצות. כלבת היא מחלה נפוצה מאד בתאילנד, ולכן, גם אם אתם חובבי כלבים, הימנעו מללטף אותם, ובייחוד אם מדובר באזורים נידחים. הקפידו להתחסן בכל החיסונים הנדרשים וכמובן לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל לפני שאתם טסים. מוזמנים לקרוא כאן עוד מידע רפואי למטיילים לתאילנד

קחו את הזמן, למה למהר? – יש לא מעט מה לראות ולעשות בתאילנד וסביר שלא תספיקו את הכל בטיול אחד. אתם לא צריכים להתייחס לטיול או לחופשה שלכם כ – To do list  ולסמן V על כל האתרים ונקודות העניין המתוירות של תאילנד. קחו את הזמן, נשמו עמוק, ותיהנו מהרגע. השתדלו שלא לרוץ ממקום למקום וספגו את האווירה. אם הזמן שלכם בתאילנד מוגבל, התמקדו באזורים ספציפיים ואל תנסו לשלב את הכול בטיול אחד. אם יש לכם פחות מחודש לטיול, התמקדו בבנגקוק (שלושה או ארבעה ימים יספיקו) ובצפון תאילנד או בדרום.

thailand travel tips for beginners

משום שתאילנד היא מדינה ענקית וחולשת על מספר אזורי אקלים, ניתן לבקר בה כמעט לאורך כל השנה, בכל פעם באזור אחר שלה. תוכלו לקרוא באתר המלצות מפורטות מתי כדאי להגיע לכל מקום.

אם נוסעים לתאילנד ליותר מ-30 ימים (מומלץ!), יש צורך בהנפקת ויזה מראש. תוכלו למצוא באתר מדריך מפורט ובו כל השלבים בדרך לקבלת ויזה לתאילנד.

התשובה לשאלה הזו כמובן תלויה בהרבה גורמים – לאן בתאילנד אתם נוסעים? לכמה זמן? האם אתם טיפוסים שאוהבים להתפנק או מסתפקים מאירוח צנוע? אל דאגה – תשובות מפורטות לכל השאלות האלה תוכלו למצוא באתר פשוט תאילנד.

משרד הבריאות ממליץ על עריכת מספר חיסונים לפני הנסיעה, אולם הם אינם בגדר חובה. את פירוט ההמלצות ועוד מידע רפואי חיוני שכדאי לדעת תוכלו למצוא באתר.

אז מה היה לנו עד עכשיו?

הזינו מספר טלפון ונעביר אתכם לוואטסאפ