5/5
פשוט תאילנד
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

צלילות בקופנגן

ברוכים הבאים לאחד מיעדי הצלילה היפים והמפורסמים בעולם – קופנגן! אחד היתרונות הגדולים ביותר למי שבוחר לצלול בקופנגן הוא המים החמימים, שגם בעונות הקרות שומרות על ממוצע של 29 מעלות לאורך כל היום משום שמדובר באזור עם אקלים טרופי. לכן, יש אפשרות לשנרקל באזור קופנגן (ובכלל באיי תאילנד) עם בגד ים בלבד, ומי שבוחר לצלול יכול לעשות זאת עם חליפת צלילה קצרה בעובי של עד 3 מ"מ.

חמימות המים גם מביאה לכך שניתן למצוא בסביבה ריפים מרהיבים עם דגים ושוכני ים אחרים בשלל צבעים וצורות שעוד לא ראיתם, ושהופכים את הצלילה לעוד יותר כדאית ומעניינת. רוב הזמן הים חלק ושטוח, הראות מתחת למים טובה והתנאים מעולים לצלילה ושנירקול, אולם בעונת המונסונים (אוקטובר-נובמבר) יש להביא בחשבון תנאי מזג אוויר קיצוניים, בעיקר סערות וסופות, שאינן מאפשרות צלילה ושנירקול באופן חופשי. 

בקופנגן יש אפשרויות שונות ומגוונות להכיר את עולם החי שמתחת למים:

שנירקול

יש לא מעט מקומות לשנרקל במרחק שחיה (לפעמים יותר נכון להגיד הליכה כיוון שהמים באזור קו החוף מאוד רדודים) קצר מאוד מקו החוף. כמה נקודות שראוי לציין הן בסיקרט ביץ', האד יהאו, האד סאלאד, ומיי האד.

קיימות חנויות נוחות רבות על האי (דוגמת 7/11) בהן ניתן לקנות שנורקל, מסיכה וסנפירים, אך אם אתם רק מעוניינים להתנסות, תוכלו לשאול מחנויות הצלילה הרבות המפוזרות באי ציוד לשנירקול.

צלילה וקורסי צלילה

תאילנד ידועה כאחד המקומות הזולים בעולם לעשות בהם קורס צלילה, וזה לא בהכרח אומר שאתם מתפשרים על האיכות. המדריכים והציוד ברמה גבוהה, והריפים מרהיבים.

החברות המומלצות לקורס צלילה בקופנגן: 

  • Haad Yao Divers (האד יהאו דייברס) הנמצאת בהאד יהאו (בחלקו הצפוני מערבי של האי). 
  • Sail Rock Divers (סייל רוק דייברס) הנמצאת בצ'אלוקלם (בחלקו הצפוני של האי, שם גם נמצאת המרינה ממנה יוצאות רוב הסירות לצלילה).
  • Pirate Divers (פיירט דייברס) הנמצאת בהאד סאלאד (חלקו הצפוני מערבי של האי).
צלילות בקופנגן
צלילות בקופנגן

צלילה חופשית וקורסי צלילה חופשית

סוג נוסף של ספורט ימי הוא הצלילה החופשית. צלילה חופשית, למי מביניכם שלא מודע אליה, היא למעשה צלילה ללא בלונים, אלא בעזרת טכניקה של החזקת האוויר בריאות. היא מתאימה למי שרוצה להרגיש חופשי מתחת לפני המים ללא המשקל של ציוד הצלילה, אך כמובן מוגבלת הרבה יותר בזמן שבו ניתן לשהות מתחת למים. בהתחלה היא עלולה לעורר פחד, אך לימוד הטכניקה של החזקת האוויר הוא פשוט ותוך יום אחד של צלילה תוכלו להגיע עמוק הרבה יותר משחשבתם.

חברת הצלילות החופשיות המומלצת ביותר בקו פנגן היא Apnea Koh Phangan הנמצאת בצ'לוקלאם. שם עולים על מעבורת ויורדים לצלילות באתרים השונים, בעזרת הריאות בלבד. ניתן גם לרכוש קורסים בצלילה חופשית, לצאת לאימונים, או לצלילות היכרות בלבד עם עולם הצלילה החופשית, הכל דרך אותה החברה. 

אתרי צלילה בקופנגן

אתרי הצלילה הקרובים לאי זהים למעשה לאתרי השנירקול, וניתן לשכור ציוד מחנויות הצלילה ולהגיע אליהם בשחייה מקו החוף. העומק המרבי אשר ניתן להגיע אליו באזורים אלו הוא 18 מטר. אתרי צלילה נוספים נמצאים קרוב יותר לקו טאו (אי הצלילות המפורסם), וכדי להגיע אליהם יש לקחת מעבורת, שאותה מארגנת חברת הצלילה שבחרתם וכלולה במחיר. הנסיעה אורכת כשעה וחצי עד שעתיים.

Sail Rock האתר המפורסם באזור שהוא למעשה סלע גדול מאוד, או אי קטן מאוד, תלוי איך תרצו להסתכל עליו, כאשר מתחת לפני הים גדל בו ריף צבעוני ויפהפה. העומק המרבי בו הוא 40 מטר. בעונה (מרץ-יוני)  ניתן לראות שם כרישי לוויתן.

Shark Bay – אתר צלילה הנמצא כקילומטר מהחוף הדרומי של קו טאו. האתר נקרא כך בגלל צורתו אשר נראית כמו סנפיר של כריש, אך ניתן לראות שם גם לא מעט כרישים מסוג כריש שחור סנפיר (אשר אינו מסוכן לאדם). ניתן לראות שם גם זנים שונים של צבי ים. עומקו המרבי של האתר – 28 מטר.

Sattakut Wreck אתר זה הוא בעצם ספינה טרופה בגודל 48 מטר מתקופת מלחמת העולם השניה, אשר הוטבעה בכוונה ב-2011 בעומק 30 מטר ובמרחק כ-40 מטר מהחוף הצפוני מערבי של קו טאו, על מנת ליצור ריף מלאכותי המושך אליו להקות של ברקודות, דגי דקר ולוקוס.

Southwest Pinnacles כ-7 קילומטר דרום מערבית לקו טאו נמצא האתר שהוא למעשה "קיר" בעל פסגות ופרצים הנע בעומקים שבין 17 ל-28 מטר. זהו מקום נפלא לראות סוגים שונים של שושנות ים ואלמוגים.

Chumphon Pinnacles פסגות תת ימיות אלו הנעות בין עומקים של 20 ל-36 מטר, מתאימות בעיקר לצוללנים מנוסים. צורות האבנים שם מרהיבות וניתן לראות שם דגים גדולים, ובעונה גם כרישי לוויתן.

White Rock אתר זה מפורסם בזכות דג בשם Titan Triggerfish אשר שוכן שם. זהו דג יפהפה, אך יכול להיות אגרסיבי, וחשוב להישמע בקפדנות לכל הוראות מדריך הצלילה בזמן הצלילה איתו. הריף בנוי בצורת מדפים שמשמשים כבית להרבה מאוד סוגי דגים שונים בשלל צבעים. אתר זה הוא האתר המפורסם ביותר לצלילות לילה. עומקו המירבי – 28 מטר.

Green Rock גן עדן לחובבי ההרפתקנות התת-ימית, משום המערות רבות, הקשתות והנקיקים שבו. ניתן למצוא בו קרוב משפחה של ה-Titan Triggerfish, הלא הוא ה-Yellow Margin Triggerfish. זכרו שעד כמה שזה כיף לעקוב אחריו במבוכי העיר התת-ימית הזו, הוא יכול להיות גם תוקפני מאוד ולכן שמרו מרחק מתאים והישמעו להוראות המדריכים. עומקו המרבי של אתר זה הוא 30 מטר.

ישנם אתרי צלילה רבים נוספים, אשר מוכרים מאוד על ידי כל חברות הצלילה ומותאמים בהתאם להכשרת הצלילה שלכם. כל חברה תשמח להציע לכם את מגוון האתרים שניתן לצלול בהם. מספרם הוא כמעט אינסופי, ולכן אם  תרצו לעבור על כל אחד מאתרי הצלילה בסביבה, כנראה שתצטרכו להישאר שם חודשים רבים, או פשוט לחזור שוב ושוב למימיה החמימים והיפים של קופנגן.  

אז מה היה לנו עד עכשיו?

הזינו מספר טלפון ונעביר אתכם לוואטסאפ