5/5
פשוט תאילנד
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

מוניות בבנגקוק

נסיעה במוניות ברחבי בנגקוק היא האפשרות הקלה והנוחה ביותר, והעלות מאוד זולה. מרבית המוניות הן חדשות, מרווחות, ובנוסף לצבעי ירוק-צהוב ואדום-כחול, הן מגיעות גם בצבעים מדליקים ובולטים, כמו כתום בהיר, אדום ואפילו ורוד. 

מאוד קל לתפוס מוניות, במיוחד סביב מלונות, קניונים ואטרקציות תיירותיות בבנגקוק.  עם זאת, תצטרכו להמתין ארוכות כאשר יורד גשם ובשעות העומס. מחיר הנסיעה מתחיל מ-35 באט ונשאר כך במשך 2 הקילומטרים הראשונים. המחיר עולה בהדרגה ב-2 באט בכל קילומטר בערך. תשלום נוסף נגבה בפקקים – 1.25 באט למטר בעת תנועה מתחת ל 6 קמ"ש. תעריף ממוצע לנסיעה של כמה קילומטרים הוא בסביבות 50 באט (בערך 6 שקלים).

התקשורת יכולה להוות בעיה עם רוב נהגי המוניות בבנגקוק מכיוון שהם לעתים קרובות דוברים מעט אנגלית, אבל אפשר תמיד להשתמש באפליקציית ניווט, וכמובן לאלתר!

בסך הכל אין מחסור במוניות בעיר הבירה של תאילנד, והמוניות זולות וזמינות כמעט 24 שעות ביממה, אולם כאמור כאשר מתחיל לרדת גשם הזמינות יורדת משמעותית. ברוב המוניות יפעילו את המונה באופן אוטומטי כאשר תעלו לרכב, אך לעתים ייתכן שתצטרך לבקש מהנהג בנימוס (אך באסרטיביות) להפעיל את המונה כדי לחסוך משא ומתן מיותר בהמשך. מכיוון שהמוניות זולות והנהגים עובדים כל שעות היממה בתנועה שהיא פקוקה באופן מסיבי, נהוג להשאיר טיפ קטן.

מוניות בבנגקוק
מוניות בבנגקוק

הנה עוד עשרה טיפים שכדאי שתכירו לפני שאתם תופסים מונית בעיר הגדולה והמטורפת – בנגקוק:

  1. צבע המוניות – מוניות בבנגקוק מפורסמות בזכות היותן צבעוניות מאוד, במיוחד הוורודות. זה לא משנה לנו דבר, מכיוון שמדובר בחברות שונות המציעות את אותם מאפיינים ומחירים.
  2.  מי פנוי? המוניות הזמינות בבנגקוק הן אלה עם השלט הפנוי האדום הזוהר.
  3. תעריפים – כאמור, אין צורך לנהל משא ומתן על מחיר הנסיעה מכיוון שלכל המוניות בבנגקוק יש מונה. נהג שמסרב להשתמש בו ככל הנראה מנסה לגזור קופון על הגב שלכם. אם הוא מתעקש לתת לכם מחיר קבוע במקום להשתמש במונה, עדיף למצוא מונית אחרת. מוניות העומדות מול מלונות חשודות בדרך כלל.
  4. נהגים סרבנים – אל תתפלאו אם נהג מונית יסרבו לקחת אותכם לאן שאתה רוצים להגיע. אמנם אין הרבה מה שאתם יכולים לעשות בקשר לזה, אך באופן רשמי אתם יכולים להתלונן במחלקת התובלה היבשתית באמצעות מספר הטלפון החם: 1584. יהיה עליכם לצלם את לוחית המכונית (בתוך תא הנהג ומחוצה לו). לחלופין, אתם יכולים להוריד את אפליקציית DLT Taxi כדי לדווח על המונית.
  5. איפה עוצרים? בכל מקום שאתם רואים אות המונית. זה בסדר גם לתפוס מונית בתחנת אוטובוס כשאף אוטובוס לא מתקרב. אחרת, אתם יכולים לצפות שיצפרו לכם!
  6. רמאות – בדומה לטוק-טוק, היזהרו מנהג מונית להוט יתר שמציע לקחת אותכם למקומות "טובים". דלגו עליו או דחו אותו! סמכו על האינטואיציה שלכם. אם אין לכם הרגשה טובה לגבי נהג מונית, המתינו למונית הבאה. כאמור, המוניות שעומדות מול בתי מלון עלולות להיות הבעייתיות בדרך כלל.
  7. קלולס – אל תצפו כי נהגי המוניות בבנגקוק יכירו את העיר על כל פינה וצומת שלה, מכיוון שהדבר לא נדרש בבחינת הסמכת הנהג. זה תמיד רעיון טוב לשאת מפה, או את השם והמיקום של המקום אליו אתם נוסעים כתוב בתאית.
  8. יציאה מהמונית – הביטו מאחוריכם וודאו שלא מגיח משם אופנוע לפני שתפתחו את דלת מכונית. זה מאוד מקובל שנוסעים פותחים את הדלת מבלי להסתכל,  ופוגע בהם אופנוע שנוסע בסמוך. זה יכול לגרום לפגיעה קשה בנהג האופנוע, לנוסעים במונית וכן לפגיעה ניכרת במונית עצמה.
  9. טיפים – השארת טיפ לנהגי המוניות אינה נדרשת, אם כי עיגול הנסיעה ל-5 או 10 באט הקרוב הוא נהוג, וזה גם דבר נחמד לעשות, מכיוון שהם מרוויחים מעט מאוד, עובדים שעות ארוכות בתנאים מלחיצים לעיתים קרובות. אך זכרו: מוניות מתיימרות לעיתים קרובות לא לשאת עודף, לכן כדאי לשאת שטרות או מטבעות קטנים כשאתם בחוץ.
  10. הכי חשוב – לפני שאתם יוצאים מהמונית, וודאו שלא השארתם מאחור חפצים אישיים או שקיות עם קניות משום שלהשיג אותם בחזרה לאחר מכן זו משימה כמעט בלתי אפשרית. 
Taxi in Bangkok
מונית בבנגקוק (צילום: Ilya Plekhanov – CC BY-SA 3.0)
אז מה היה לנו עד עכשיו?

הזינו מספר טלפון ונעביר אתכם לוואטסאפ