תאילנד עם ילדים

בעשור האחרון הפכה תאילנד למוקד משיכה בולט מאד למשפחות עם ילדים וכבר מזמן היא איננה נחלתם הבלעדית של התרמילאים הצעירים ההרפתקניים. משפחות ישראליות רבות נוהרות אליה בהמוניהן, ובעיקר במהלך החגים וחופשות בית הספר. משפחות עם ילדים צעירים (בני פחות מעשר) ומשפחות עם ילדים בוגרים מגיעות לתאילנד במסגרת חופשה משפחתית ארוכה או קצרה, כזו הכוללת ביקור בשלל היעדים שמציעה המדינה. 

טיול משפחתי בתאילנד יכול להיות קצר (10 ימים עד שבועיים) וגם ארוך (חודש ויותר). הוא יכול להתמקד אך ורק במדינה עצמה או לשלב עצירה ביעדים נוספים קרובים או רחוקים. הטיול יכול להתמקד ברובו באזורים העירוניים יותר או לכלול עצירה באתרי הטבע השונים, בכפרים המרוחקים וכמובן גם באיים היפים. כך או כך, כל משפחה תוכל למצוא בתאילנד בדיוק את המענה המתאים לה, בהיותה מדינה שמציעה למבקרים בה הכול מהכול, שילוב מושלם בין ישן לחדש, בין מזרח למערב.

לפני הכל – קצת מידע כללי

מתי נוסעים?

תאילנד, כידוע, היא מדינה גדולה וככזו מחולקת למספר אזורי אקלים. יחד עם זאת, ישנם כמה מאפיינים, המשותפים לכלל האזורים, כאלה שכדאי לקחת בחשבון כאשר מתכננים לצאת לתאילנד עם הילדים. באופן כללי, העונה התיירותית היא החל מחודש נובמבר ועד לחודש תאילנד, אז כמות המשקעים נמוכה בהשוואה לחודשים אחרים, הטמפרטורות נוחות והלחות איננה מעיקה. אולם, יש כאלה הבוחרים להגיע אליה דווקא במהלך ספטמבר, אוקטובר בשל החגים, ש"נופלים" בדיוק על אותה התקופה. בחודשים אלה יורד גשם ולח, אולם כמות המשקעים לא גבוהה. הגשם יורד לפרקים ובדרך כלל איננו מקשה על המטיילים. כך או כך, מומלץ מאד לבדוק את תנאי מזג האוויר של כל אזור, בהתאם למסלול שאותו מתכננים וגם לדאוג לתכנית חלופית, כזו שתאפשר גמישות רבה במידת הצורך, אם וכאשר מזג האוויר משתנה לפתע. 

כדאי גם לקחת בחשבון שבשיא העונה, בתאילנד, בין נובמבר לפברואר, כאמור, מגיעים אל המדינה, ובייחוד באזורים המתוירים שבה (צפון תאילנד, בנגקוק וגם האיים) המוני תיירים מכל העולם ולא רק ישראלים. המשמעות לכך היא מקומות לינה עמוסים, אטרקציות ונקודות עניין שבהן לא מעט מבקרים וגם ביקוש גבוה מאד לטיסות. כדאי מאד לדאוג להזמין מראש טיסה לתאילנד, מקומות לינה וגם טיולים מאורגנים, במידה ובוחרים לצאת אליהם עם כל המשפחה. כך מצליחים לשריין את התאריכים הרצויים וגם ליהנות ממחירים טובים. 

כמה זה עולה?

נכון, עלות הטיסה לתאילנד, בהשוואה לטיסה ליעד קרוב, גבוהה יחסית, אולם הוצאות החופשה עצמה מתקזזות עם העלות הזו ומאפשרות לבעלי כל תקציב ליהנות משהות נפלאה עם כל המשפחה. השהות בתאילנד זולה באופן משמעותי מהשהות באירופה, למשל. אפשר למצוא מלונות ברמה גבוהה מאד, מלונות מפנקים, שעלות הלינה בהם היא כמחצית מהלינה במלון אירופאי בעיר גדולה. ההוצאות על האוכל אינן גבוהות, שכן האוכל המקומי זול מאד (הן במסעדות ועל אחת כמה וכמה בדוכני המזון) וגם סיועו של מדריך מקומי, דובר עברית, איננה מצריכה אף היא הוצאה כספית גבוהה. טיסות הפנים אינן יקרות, האטרקציות זולות מאד וגם המזכרות וכלל המתנות, שאותן דואגים לרכוש תוך כדי הטיול או לפני החזרה, מוצעות במחירים זולים במיוחד. כאשר מדובר בטיול משפחתי, שליעדים אחרים עשוי להגיע למחירים גבוהים מאד, תאילנד היא בהחלט יעד מתאים לקבוצה גדולה של אנשים, ובתקציב שאיננו גבוה כל כך אפשר ליהנות מחופשה משפחתית מפנקת ומהנה. 

איך מגיעים?

ישנן כיום טיסות ישירות לתאילנד, המופעלות על ידי חברת התעופה אל על ותאי (התאילנדית). טיסות אלו נוחתות ישירות בשדה התעופה הגדול שבבנגקוק, שער הכניסה הרשמי למדינה. בנוסף, אפשר גם למצוא טיסות אחרות, המוצעות על ידי חברות תעופה זרות, טיסות הכוללות עצירת ביניים. טיסות אלו תהיינה זולות יותר, אולם לא בהכרח תתאמנה למשפחות עם ילדים קטנים, שכן הן מאריכות את משך הטיסה הכולל.

את הטיול בתאילנד אפשר לארגן באופן עצמי ובמידת הצורך לשלב בו גם טיולי יום מאורגנים וסיוע של מדריכים מקומיים. הדבר מצריך, כמובן, הכנות מראש, היכרות עם היעד, עם האטרקציות שבו ועם נקודות העניין המיוחדות. אפשרות אחרת היא לצאת לטיולים מאורגנים מהארץ, טיולים המתאימים למשפחות עם ילדים. כך או כך, לכל אפשרות כזו יתרונות וחסרונות ובעוד שאחת תתאים למשפחה מסוימת, השנייה תתאים, כך סביר להניח, למשפחה אחרת.

תאילנד עם ילדים
תאילנד עם ילדים

אוקיי, אז לאן נוסעים?

שאלת השאלות! תאילנד מציעה למשפחות עם ילדים שפע של מסלולים, אטרקציות, פעילויות שונות וגם נקודות עניין שמצדיקות עצירה. יש לא מעט מה לראות ומה לעשות בתאילנד, מה שהופך את תכנון הטיול בה לאתגר לא פשוט, למשימה לא קלה. לא ניתן לשלב בטיול אחד, וארוך ככל שיהיה, את כל תאילנד ובייחוד כשזה טיול עם ילדים. כמובן שככל שמשך הטיול ארוך יותר, אפשר לשלב בו יותר אזורים ונקודות עצירה, אולם באופן כללי, מומלץ להתמקד בכמה ולהשתדל שלא לרוץ בין האתרים. תכנון הטיול, כמו גם בחירת המסלולים, חשוב שייעשו תוך התייחסות לגיל הילדים, לתקציב העומד לרשות המשפחה וכמובן גם לאופי הטיול שבו מעוניינים. זה יכול להיות טיול עירוני, טיול שכולו טבע, טיול הרפתקאות ואקסטרים או טיול שמשלב הכול מהכול. פרמטרים אלה יעזרו בתכנון נכון ובבחירה מוצלחת של מסלולים.

העיר הגדולה בנגקוק והסביבה

טיול בתאילנד מתחיל בדרך כלל בעיר הגדולה, בנגקוק, הלא היא גם עיר הבירה. זוהי עיר תוססת, סואנת, צבעונית ומגוונת מאד ובהחלט כזו שמתאימה למשפחות עם ילדים, כחלק מהמסע. אפשר לעצור בה לשלושה, או ארבעה ימים ואפשר לבלות בה גם שבוע או יותר. בהנחה ומתחילים את החופשה המשפחתית בתאילנד בעיר עצמה, מומלץ לנצל גם את הביקור בה להסתגלות אל היעד. אפשר גם לצאת אל המסע מיד לאחר הנחיתה ולחזור אל העיר בסוף החופשה, לקינוח של כמה ימים.

עולם הספארי (Safari World) – האטרקציה הזו היא בהחלט בגדר חובה למי שמגיע אל בנגקוק עם הילדים. מדובר בגן חיות גדול מאד, המשמש כבית למגוון רחב מאד של בעלי חיים. הוא מחולק למספר חלקים, אזור פתוח עם שטח כולל של 480 דונם, בהם אפשר לנסוע עם הרכב באופן עצמאי או בהסעה מטעם הפארק, ואזור נוסף, המיועד כולו לציפורים, וכולל שטח של 180 דונם. בנוסף מציע המקום גם פארק ימי, שבו מתקיימים מופעים מכל מיני סוגים ומוצעים למבקרים דוכני מזון וגם חנויות של מזכרות. האכלת הג'ירפות היא אולי אחת האטרקציות הבולטות של עולם הספארי והזדמנות לראות מקרוב את הג'ירפות הענקיות והגבוהות. 

גן החיות דוסיט (Dusit Zoo) – הנה הזדמנות נוספת לראות בעלי חיים מכל מיני מינים בגן חיות גדול, שנמצא בעיר. יש בו נמרים, אריות, פילים, ג'ירפות וגם מגוון רחב של ציפורים ואפשר גם לזכות בו לתצפית מרהיבה על האזור כולו וליהנות ממפגש בלתי אמצעי בפינת הליטוף שבו. זהו גם חיות וותיק מאד בעיר, הראשון שהחל לפעול בתאילנד, והוא פועל למעלה משישים שנה. מי שרוצה יכול לצאת לשייט בבסירה באגם שבו וליהנות משלווה ורוגע של ממש. גן החיות פתוח למבקרים מדי יום, מהשעה 8 בבוקר ועד 18 לפנות ערב.

עולם הים של סיאם (Siam Ocean World) – המקום המיוחד הזה נמצא בתוך קניון סיאם המפורסם, בקומת המרתף שלו, והוא ללא ספק אחת האטרקציות הבולטות בעיר שמתאימה למשפחות עם ילדים. יש בו אקווריום גדול מאד, בין הגדולים ביותר בדרום מזרח אסיה, כזה המקביל בגודלו לגודלן של שלוש בריכות שחיה אולימפיות. בעולם הים תוכלו לראות יותר מ-30,000 יצורים ימיים, המגיעים מכל העולם. האמיצים יוכלו לשחות עם כרישים והסקרניים יוכלו לסרוק את קרקעית האקווריום בצלילה. בנוסף, נערכים במקום גם מופעים באופן תדיר וישנה אפשרות להאכיל בעלי חיים, כמו פינגווינים.  

מוזיאון מאדאם טוסו (Madame Tussauds) – את המוזיאון הזה סביר להניח שאתם כבר מכירים ממקומות אחרים בעולם וגם הוא מצדיק ביקור. הוא נמצא בקניון סיאם דיסקברי והוא כולל עשרה חדרים שונים, שבהם מוצגות בובות שעווה של סלבריטאים ואנשים מוכרים. אפשר לראות אותן בגודל אמיתי וכמובן להצטלם איתן למזכרת. 

Siam Nimrit – במרכז העיר תמצאו את המקום המיוחד הזה שיספק לכם וגם לילדים שלכם לא מעט מידע על התרבות המקומית. המקום מתקיים מופע מרהיב, ברמה בינלאומית, שלוקח את הצופים בו למסע בזמן ועושה זאת תוך התייחסות לארבעה אזורים עיקריים. במופע משתתפים 150 שחקנים, המחליפים למעלה מ-500 תלבושות שונות. הוא עשיר בשלל של אפקטים חדשניים מתקדמים מאד וגם פעלולים עוצרי נשימה. במתחם, היכן שמתקיים המופע, מוצגים מיצגים שונים הקשורים לתרבות התאילנדית המקומית, ומומלץ להקדיש גם לכך זמן. הביקור והצפייה במופע כוללים גם ארוחה טובה, המתבססת על מאכלים המגיעים מהמטבח התאילנדי המסורתי וכן מאכלים בינלאומיים שונים. 

עולם החלומות (Dream World) – במרחק של שעה נסיעה ממרכז בנגקוק נמצאת האטרקציה המופלאה הזו, המתאימה למשפחות עם ילדים מכל הגילאים. מדובר בפארק שעשועים גדול מאד, שבו שלל מתקנים, המיועדים לאמיצים ולאלה שפחות. אפשר למצוא בו בריכות שעשועים כיפיות, רכבות הרים בלתי רגילות, אפשרות לקארטינג וכמובן שלל של מופעי בידור מהנים. בית הענקים הוא אטרקציה שאסור לפספס בפארק, והוא משווה לבית ענקים של ממש, שבו כל אלמנט/רהיט/פריט גדול פי חמישי מגודלו המקורי. 

קנצ'נבורי (Kanchanaburi) – במרחק של שעתיים נסיעה מבנגקוק מגיעים ליעד נוסף, המתאים גם הוא לביקור. העיר קנצ'נבורי מוכרת לרבים מאתנו תודות לסרט הידוע "הגשר על נהר קוואי", שנמצא בתוך ג'ונגל אמיתי. מומלץ מאד להקדיש לה מספר ימים, ולעצור בשלל האטרקציות שהיא מציעה. אפשר לקחת טיול לשבטים המקומיים וללמוד, בהזדמנות זו, על התרבות ועל ההיסטוריה שלהם, אפשר לצאת לשייט ברפסודות מעץ, לבקר בחוות פילים ולהשתתף ברחיצתם, ניתן להסתובב בעיר עצמה ולספוג את האווירה ובקיצור – ליהנות מיופי של חופשה.

Travelling To thailand with kids

ביקור עם הילדים באיים היפים

חופשה משפחתית בתאילנד מוכרחה לכלול גם ביקור באיים היפים שלה, שהם לכשעצמם אטרקציה בלתי רגילה. יש לא מעט איים שכדאי לעצור בהם, כאלה המציעים, לצד החופים המרהיבים, גם אטרקציות רבות שמתאימות למשפחות עם ילדים.

האי פוקט – מלבד מקומות לינה מותאמים למשפחות, אפשר למצוא בפוקט לא מעט מה לעשות. דינו פארק (Dino Park) הוא אתר מיני גולף, שמציע את הפעילות הזו בסביבה ייחודית, יוצאת דופן. יש במסלול כ-18 גומות המהווים חלק מתפאורה הכוללת העתקים בקנה מידה אמיתי של יצורים פרהיסטוריים מרתקים. גם מי שאיננו משחק במיני גולף יוכל ליהנות מהמקום ולהתרשם מהיצורים שמוצגים בו. המופע האורקולי "פנטסי" (FantaSea) ידוע כאחד ממופעי הערב הטובים והמוצלחים ביותר בתאילנד. הוא רץ מאז שנת 1998 ומאז מושך אליו המונים וכמובן לא מעט משפחות עם ילדים. הוא כולל אפקטים מרהיבים של אור וקול ומתבססים על ריקודים מסורתיים, אקרובטיקה וגם מופעי פילים ומופעי לייזר. אם אתם מחפשים פעילות אקסטרימית בפוקט, צאו עם הילדים לג'ונגל הכבלים (Phuket Cable Jungle Adventure) שהוא מסלול אומגות, הכולל 21 תחנות בגבהים שונים. המקום פועל בכל יום ואפילו בימים גשומים. הפארק הלאומי היפהפה Khao Prapa Tao הוא אטרקציה נוספת בפוקט שמומלץ שלא לפספס ולו בשל ההזדמנות לטייל בתוך יער גשם אמיתי, שבו מפלים מרשימים ושלל בעלי חיים. 

קוסמוי – למרות שהוא מזוהה עם מסיבות, גם האי קוסמוי הוא יעד נהדר לחופשה עם ילדים, ובעת הביקור בו תוכלו לראות לא מעט כמותן. לצד טיולי ג'יפים, יש בקוסמוי מגוון רחב של אטרקציות ופעילויות, שאפשר לשלב בעת השהות בו. האקווריום של קוסמוי, שנמצא בחלק הדרומי של קוסמוי, מציע בפני המבקרים בו מבחר של יצורים תת מימיים והזדמנות להכיר את העולם המימי העשיר הסובב את האי. בצמוד אליו ישנו מתחם של גן נמרים, שגם בו כדאי לבקר ומתקיים בו מופע ציפורים בכל יום ששווה צפייה. למשפחות חובבות אנדרנלין, מסלול האומגות שבתוך האי, בג'ונגל עצמו, הוא חוויה שאין כמותה. Canopy Cable Ride הוא מסלול באורך של כ-2 ק"מ, שבו 21 תחנות אל מול נופי האי המקסימים והיער העוטף אותו. המסלול מתאים לגילאי שבע ומעלה. מקום נוסף שגם בו כדאי לבקר עם הילדים הוא הפארק הלאומי הימי אנג תונג (Ang Thong), שהינו קבוצת איים במרחק של כ-30 ק"מ מקוסמוי. אפשר לקחת אליו טיול יום, לצאת לשייט קיאקים העובר בין הנקיקים שסביב האיים ובין המערות וגם לשלב שנורקלינג אם רוצים.

thailand with kids

פארקי השעשועים בתאילנד

הפארקים, לכשעצמם, מהווים מוקד משיכה לרבים ולא רק למשפחות עם ילדים. ישנם כמה וכמה פארקי שעשועים בתאילנד שנחשבים לפארקים ברמה בינלאומית, כאלה המציעים מגוון של הרפתקאות ומתקנים נהדרים, המתאימים בין היתר גם לילדים. 

Cartoon Network Amazone – בעיר הנופש פטאיה תמצאו פארק מים נהדר, שבו למעלה מ-100 אטרקציות מים. הפארק, שמחולק לעשרה אזורים שונים, כולל מבחר של מתקנים ברמות שונות ובדרגות שונות. הפארק עומד בסטנדרטים בינלאומיים גבוהים וזו גם הסיבה מדוע הוא מושך אליו המונים. יש בפארק אזורי אוכל, נערכים בו מופעי בידור שמותאמים לילדים וגם תהלוכות ססגוניות. 

Ramayana – הפארק הזה נמצא גם הוא בפטאיה והוא כולל שטח של 16 קמ"ר, שבו למעלה מ-20 מתקני מים מכל מיני סוגים, המחולקים לפי דרגות קושי שונות ומתאימים לטווחי גיל שונה: לילדים (גילאי חצי שנה עד 6), צעירים (גילאי 6 עד 14) ובני נוער ומבוגרים (גיל 14 ומעלה). לצד המתקנים עצמם אפשר ליהנות גם ממשחקייה לילדים, משיט בנהר ומשוק צף. אם הגעתם לפטאיה ביום חם ואתם רוצים להתקרר קצת, הפארק הזה הוא המקום המתאים. 

Vana Nava – את הפארק המושקע הזה תפגשו במרחק נסיעה קצר מהעיר הואה אין. יש בו 19 מתקנים שונים ונערכים בו מופעי בידור נהדר. הפארק עומד בסטנדרטיים גבוהים במיוחד, לרבות כאלה הקשורים לבטיחות והוא מהווה מוקד משיכה למשפחות תאילנדיות רבות שמוכנות לעשות את הדרך הארוכה אליו מהעיר בנגקוק. בפארק תמצאו מגלשות ענק, מפלים מלאכותיים, מתקן נפילה חופשית, מסלולי מכשולים במים, בריכות המתאימות גם לילדים קטנים ועוד ועוד. 

Black Mountain – פארק נוסף בהואה אין הוא בלאק מאונטיין, שנמצא במרחק של 15 דקות נסיעה בלבד ממרכז העיר עצמה. בפארק מגוון של מגלשות מים, אפשרות לצאת לשייט אבובים בנהר, בריכת גלים מרשימה ומתקנים נוספים מרהיבים.

Coco Splash Adventure – אם אתם מבקרים עם הילדים בקוסמוי, אל תפספסו את הפארק הזה. הוא לא גדול ומרשים כמו הפארקים האחרים בתאילנד, אבל בהחלט מקום נהדר לבלות בו. יש בו ארבע בריכות שחייה, מגלשות הרים ומתקנים נוספים, כמו מיני גולף, סירות מתנגשות, טרמפולינות ועוד. היתרון הגדול במתקני הפארק הוא העובדה שהם מתאימים גם לקטנטנים שבחבורה. 

Splash Jungle – באי פוקט, שבדרום תאילנד, תמצאו כידוע שפע של אטרקציות נהדרות, המתאימות בחלקן לילדים. פארק השעשועים הזה הוא המקום המתאים לבקר בו כשנמצאים, כמשפחה, על האי ומחפשים פעילות שתתאים לכל הגילאים. יש בו מגלשות מתפתלות, בריכות שחייה רבות ומגוון של מתקנים ופעילויות.

עשו ואל תעשו – טיפים חשובים להורים

חופשה משפחתית עם הילדים בתאילנד, או בכל מקום אחר בעולם, יכולה להיות אתגר של ממש והיא מצריכה התארגנות והערכות נכונה. רגע לפני שאתם עולים על המטוס עם כל הקטנים והגדולים, הנה מספר טיפים חשובים שיעזרו לכם להתגבר על האתגר ולעמוד בהצלחה במשימה החשובה:

  1. קחו אתכם תיק עזרה ראשונה – הדבר חשוב והכרחי מאד כאשר מטיילים עם הילדים. מומלץ לכם לדאוג מבעוד מועד לתיק עזרה ראשונה, שיעלה אתכם על הטיסה, כזה שיכלול את כל הפריטים הנדרשים לטפל במצבי חירום וכן תרופות, שאתם יודעים שיכולות לעזור לילדים (וגם לכם) במצבים בריאותיים מכל מיני סוגים.
  2. תכננו נכון את החופשה – כאשר אתם מתכננים את הטיול המשפחתי שלכם בתאילנד, התייחסו, במסגרת התכנון, לכל אחד ואחד מהילדים: לצרכים שלו, לתחומי העניין שלו ולפרמטרים נוספים. מדובר, הרי, בטיול משפחתי מורחב וככזה עליו להתחשב בכולם. רק כך תוכלו לבנות מסלול וחופשה מושלמת שכולם ייהנו ממנה, כזו שתענה במדויק על כל הצרכים ותספק לכולם בדיוק את מה שהם צריכים או לו מצפים.
  3. אתגרו את הילדים – תאילנד היא מדינה אקזוטית ומיוחדת מאד. הדבר יצריך מכם, וגם מהילדים שלכם, "לפתוח את הראש" ולהיות מוכנים גם להתנסות בכל מיני דברים חדשים. אם הילדים שלכם מסכימים לאכול אך ורק מאכלים מסוימים, זה הזמן לחשוף אותם למאכלים חדשים. הדבר נכון גם לגבי פעילויות מסוג אחר, שפחות רגילים לעשות, כאלו שוודאי יכניסו לא מעט כייף ואנרגיות טובות לטיול.
  4. התניידות בהתאמה מלאה – יש לא מעט דרכים להתנייד בתאילנד. אם אתם יכולים, שכרו רכב ואיתו סעו כדי להגיע ממקום למקום. תחבורה ציבורית לא תמיד תתאים לילדים שלכם והם עשויים לחוש חוסר נוחות (וגם אתם).
  5. קחו אתכם מטליות לחות – במסעדות המקומיות תמצאו מפיות פשוטות לרוב. אם הילדים אוכלים ומתלכלכים, כדאי שיהיו אתכם מטליות לחות שמחזירות את הניקיון אל הבגדים (ואל הפנים). הצטיידו בכמה חבילות קומפקטיות וקחו אתכם אותן באופן קבוע בתיק היום שאיתו אתם מטיילים.
אז מה היה לנו עד עכשיו?