טיול אחרי צבא לתאילנד – מאיפה מתחילים?

המחשבות על הטיול של אחרי הצבא עבור רבים הן אלו שעוזרות לעבור את התקופה המאתגרת והלא פשוטה הזו שנקראת "שירות צבאי". בין אם זה שירות צבאי ובין אם ארוך, השחרור ממנו מביא אתו לא מעט רעיונות, מחשבות ובעיקר – רצון לממש כמה מהפנטזיות, הקשורות לטיול בעולם, שיכול להיות בחלקו ניתוק מוחלט. תאילנד נמצאת בראש הרשימה, בכל הקשור ליעדים האהובים על הצעירים שלאחר הצבא והיא מושלמת לטיול תרמילאים גדוש בפעילויות, אטרקציות והפתעות מעניינות. הטיול, באופן יחסי, לא יקר, ההוצאות לא גבוהות ואפשר ליהנות מחופשה נפלאה של כמה חודשים ולאחריה לחזור לשגרה. אם השתחררתם מהצבא ואתם חולמים להגיע לתאילנד, או עדיין בשירות, הנה מדריך קצר שיעזור לכם לתכנן כהלכה את הטיול שלכם ויספק לכם את כל המידע שאתם צריכים רגע לפני שאתם מזמינים כרטיס טיסה לתאילנד.

ויזה לתאילנד

עניין הוויזה תלוי במשך הזמן שאתם מעוניינים להקדיש לטיול שלכם בתאילנד. אם אתם רוצים לטייל בתאילנד למשך חודש או פחות, תוכלו להסתפק בוויזה (אשרת שהייה), שתינתן לכם באופן אוטומטי מיד לאחר הנחיתה, עם כניסתכם אל המדינה. הוויזה הזו ניתנת ללא עלות ואין צורך להוציא אותה מראש. יחד עם זאת, התנאי לקבלה הוא להראות שברשותכם כרטיס יציאה מתאילנד עם תאריך שהוא בטווח 30 הימים שלאחר נחיתתכם. שימו לב – אם אתם מגיעים לתאילנד דרך היבשה, תקבלו באופן אוטומטי ויזה לתקופה של 15 ימים בלבד.

אם אתם מעוניינים לטייל בתאילנד יותר מ-30 יום, יהיה עליכם להוציא ויזה מראש. ניתן לקבל ויזה למשך חודשיים (60 יום), ויזה שקל מאד לקבלה והיא ניתנת בתוך פרק זמן קצר מאד. 60 הימים הללו נספרים החל מיום כניסתכם לתאילנד, ולכן אין בעיה גם להוציא אותה חודשים מראש, לפני ההגעה. את הוויזה מוציאים דרך שגרירות תאילנד בישראל. עלות הוויזה הזו היא 150 ₪ והיא מאפשרת לכם כניסה חד פעמית לתאילנד (כלומר, אם אתם מתכננים להגיע לתאילנד למשך חודשיים, לצאת ממנה ליעד קרוב ולחזור אליה שוב, לא תוכלו לעשות זאת). אל הבקשה לוויזה הזו יהיה עליכם לצרף דרכון בתוקף ל-6 חודשים לפחות, צילום של ת.ז ושל דרכון, שתי תמונות פספורט זהות (ועדכניות) ואישור לטיסה הלוך וחזור. בנוסף, גם הוכחה למקום לינה מאושר לימים הראשונים שלכם בתאילנד, שלאחר הנחיתה. אם אתם סטודנטים, צרפו אישור חזרה ללימודים ואם אתם שכירים – מכתב מהמעסיק שלכם (בשפה האנגלית) שבו מאושרת חופשתכם + תלוש שכר. שימו לב – ויזה זו בתוקף למשך 90 יום ומספר הימים מתחיל להיספר מרגע כניסתכם לתאילנד.

ויזה נוספת היא זו שמאפשרת לכם כניסה רב פעמית. הוויזה הזו, שתקפה ל-6 חודשים, עולה 750 ₪ ובזכותה תוכלו להיכנס ולצאת מתאילנד כמה פעמים שתרצו, ללא הגבלה. תוכלו עם הוויזה להישאר בתאילנד 60 ימים. כדי לקבלה עליכם לצרף לבקשה, בנוסף למסמכים המוזכרים מעלה, גם אישור מהבנק שברשותכם יתרה של לפחות 25,000 ₪. בכל מקרה, מומלץ לכם ליצור קשר טלפוני עם השגרירות ולבדוק מראש מהם המסמכים שאותם יש לצרף לבקשה.

הארכת הוויזה שקיבלתם אוטומטית אפשרית לתקופה נוספת של 30 יום (כלומר, סך הכול ל-60 יום). את ההארכה ניתן לבצע במרכזי ההגירה, שפזורים ברחבי תאילנד (בערים הגדולות לרוב). ההארכה היא בתשלום ויש לצרף לבקשה שתי תמונות פספורט ועתק של כרטיס הטיסה חזור שברשותכם. אם קיבלתם ויזה ל-60 יום, תוכלו להאריך אותה ל-30 יום נוספים, אותו הדבר נכון גם לגבי ויזה, שניתנת אוטומטית למגיעים דרך היבשה. אם אתם רוצים להישאר בתאילנד למשך תקופה שעולה על 90 יום, יהיה עליכם לצאת מתאילנד ולהוציא, מאותו היעד שאליו הגעתם, ויזה חדשה. תוכלו לעשות זאת, לדוגמא, בלאוס (שחלקה הצפוני קרוב יחסית לצ'אנג מאי) או מקמבודיה, שהגבול שלה קרוב יחסית לבנגקוק הבירה.

עוד על ויזה לתאילנד והסבר מפורט של כל התהליך מתחילתו ועד סופו – קראו כאן

 

טיול אחרי צבא לתאילנד - מאיפה מתחילים
טיול אחרי צבא לתאילנד – מאיפה מתחילים

מתי כדאי להגיע לתאילנד?

תאילנד נפלאה לאורך כל השנה, אך מזג האוויר המוצלח ביותר בה (שרלוונטי למטיילים) הוא בין נובמבר לאפריל. האקלים משתנה בין המזרח לחוף המערבי של תאילנד, כאשר ספטמבר מביא אתו גשמים כבדים מאד לאזור החוף המערבי, ואילו החוף המזרחי מקבל את מרבית הגשמים דווקא בנובמבר. הקיץ הוא מאפריל ועד יוני ועונת הגשמים היא בין יולי לאוקטובר במרבית האזורים בתאילנד. בהיותה מדינה טרופית, הטמפרטורות בתאילנד גבוהות יחסית לאורך כל השנה, עם חורפים שמחזיקים ממוצע טמפרטורה של 26-28 מעלות, וחודשי קיץ עם 32-40 מעלות. בצפון ובמערב תאילנד עונת הגשמים היא בין יוני לאוקטובר, ובמזרח בין נובמבר למרץ. התקופה המוצלחת לטייל בתאילנד היא בדרך כלל בדצמבר, ינואר ופברואר, אז (כפי שניתן לנחש) נוהרים אליה המונים. בחודשים אלה, עונת השיא, לא פשוט למצוא בתי מלון פנויים, ולכן כדאי לדאוג להזמין מקום לינה לפחות חודשיים, שלושה מראש.

אם אתם רוצים לנצל את השהות שלכם בתאילנד לגלישת גלים, אפריל עד אוקטובר הם התקופה המוצלחת ביותר לאלה, שמתכננים לגלוש בחוף המערבי, ואוקטובר עד דצמבר בחוף המזרחי (רלוונטי בעיקר לגולשים מתחילים שמחפשים גלים קטנים יחסית). יחד עם זאת, ברבים מאיי תאילנד האזור המתאים לגלישה רדוד מאד בתקופה הזו, ולכן עלול להיות גם מסוכן. אם אתם בעניין שנירקול ושחיה אולי, יש לאורך כל השנה תנאים טובים לכך, למעט בעונת הגשמים, בימים של סופות רעמים. נובמבר עד אפריל הם הזמן הטוב ביותר לכך, ובייחוד סביב איי אנדמן.

ואם אתם בעניין של טרקים, החודשים הקרירים יותר, מאוקטובר ועד פברואר מצוינים לפעילות מעין זו, למרות שניתן לצאת לטיולים רגליים בכל עונה. אולם, בקיץ יכול להיות חם מאד ולח מאד, מה שיצריך מכם להצטייד בכמויות גדולות של מים, בקרם הגנה וגם בתכשיר נגד יתושים. מומלץ גם לצאת לטיול מוקדם בבוקר או בשעות אחר הצהריים ואילך. צפייה בדולפינים ובלווייתנים היא פעילות פופולארית מאד, שאהובה על מטיילים רבים. מפרץ תאילנד, בחלקו המזרחי, הוא המקום הנכון ביותר לעשות את זה ובייחוד בין החודשים ספטמבר לדצמבר. אם אתם רוצים להתנסות בדייג, עונת הגשמים היא הזמן המוצלח לכך, בדגש על אזורים שבהם יש אגמים, סכרים ונהרות.

עוד על מתי כדאי לטוס לתאילנד, באופן מפורט לפי יעדים וחודשי השנה – קראו כאן

 

Post army trip to Thailand

עלויות

טיול למזרח (לרבות תאילנד) נחשב זול בהרבה מטיול ליעדים אחרים בעולם. זו גם הסיבה מדוע צעירים רבים ומשפחות מעדיפים לטייל דווקא שם ועושים זאת לאורך תקופת זמן ארוכה, יחסית. באופן כללי, בכל הקשור לעלויות יש לקחת בחשבון פרמטרים שונים, המשפיעים על העלות הכוללת של הטיול: היכן לנים, כיצד מתניידים, באיזו עונה מגיעים, אילו אטרקציות בוחרים, היכן אוכלים ועוד. יש בתאילנד מגוון עצום של פתרונות לינה, מגסטהאוסים זולים ועוד ועד למלונות פאר. אפשר לאכול בדוכני רחוב או במסעדות מסוגננות, אפשר לנסוע באוטובוסים זולים או בכאלה מושקעים.

האפשרויות הן רבות מאד וכל אחת מהן משפיעה, בסופו של דבר, על העלויות. יחד עם זאת, ישנן עלויות משוערות לטיול תרמילאי של צעירים, טיול של מטייל ממוצע וגם טיול למתפנקים שבחבורה. כרטיסי טיסה לתאילנד עולים בין 2,200 ל-4,000 ₪, העלות החודשית לתרמילאי עומדת על ממוצע של 4,000 ₪, בעוד שהעלות הממוצעת של המטייל הממוצע עומדת על כ-5,500 ₪. לעומתם, עלות הטיול למטיילים המתפנקים יכולה להגיע ל-10,000 ₪, 15,000 ₪ ואף יותר מכך. כמובן שמדובר בעלות שהיא בגדר השערה ובממוצע גס מאד, לאור הפרמטרים השונים שמהם היא מושפעת. ולכן, כאשר מתכננים הטיול, ולו כדי לדעת מהו התקציב הנדרש, חשוב מאד להגדיר את כל הצרכים הרלוונטיים ולקחת בחשבון את הפרמטרים הנדרשים.

עוד על מחירים ועלויות הטיול לתאילנד באופן מפורט – קראו כאן

האם שווה ואפשרי לשלב עם יעדים נוספים?

שילובה של תאילנד עם מדינות אחרות, סמוכות אליה, באסיה הוא פשוט ואידיאלי למטיילים רבים שרוצים למצות כמה שיותר את האזור ולנצל את ההזדמנות לטיול מקיף ומעמיק יותר. תאילנד היא אחת המדינות הפופולריות ביותר בדרום מזרח אסיה והיא אהובה על מטיילים צעירים ישראלים רבים ומכל העולם, למעשה. החופים החלומיים שלה והאיים המרהיבים הם חלק מחופשה מושלמת ויעדים נוספים, כמו בנגקוק, צ'אנג מאי, קופיפי, פאטיה, קוסמוי, פוקט וקראבי נמצאים לא אחת על מסלול המטיילים הקבוע. עם זאת, אם אתם מתכננים לטייל זמן ממושך בתאילנד, כדאי לכם לכלול גם כמה מקומות, הסמוכים לה.

לאוס היא אחת מהן ויש לה גבול משותף עם תאילנד. בשונה מבנגקוק הסואנת, העיר ויינטיאן (Vientiane) בלאוס, שנמצאת במרחק של 20 ק"מ בלבד מהגבול, נעה בקצב איטי בהרבה, מה שהופך אותה למיוחדת מאד. היא בעלת השפעות צרפתיות והיא אהובה גם על תאילנדים רבים. סיאם ריפ (Siem Reap) שבקמבודיה היא יעד פופולארי נוסף, שנמצא במרחק של 152 ק"מ מהגבול עם תאילנד. יש בה מקדשים עתיקים, אנדרטאות דתיות מרשימות ואפילו כמה מהמלונות הטובים בעולם. ובל נשכח את מיאנמר (בורמה, לשעבר), שרבים משלבים את הביקור בה יחד עם ביקורם בתאילנד.

אז מה היה לנו עד עכשיו?