5/5
פשוט תאילנד
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

צלילה בקו טאו

קו טאו הוא אי שקט וקטן יחסית במפרץ תאילנד. עם השנים הפך למוקד צלילה ברמה עולמית, בו פועלת סצנת הצלילה הגדולה והמצליחה ביותר בתאילנד. עיקר האטרקציה באי היא צלילה ושנורקלינג, לאורך כל השנה עוברים בו אינספור חובבי צלילה ותיירים מכל העולם. בסביבת האי יש שפע של אתרי צלילה, בתי ספר וחנויות לציוד צלילה. מחירי הקורסים, הציוד וצלילות ההכרות נחשבים לאטרקטיביים במיוחד, גם בהשוואה למקומות אחרים בתאילנד.

עונות לצלילה

מזג האוויר בקו טאו, בדומה למזג האוויר בשאר איי תאילנד, חמים לאורך כל השנה ולעתים מלווה בגשמים טרופיים. עונת הצלילה נמשכת כמעט כל השנה, החל מדצמבר ועד אוקטובר, בו מתחילה עונת הגשמים והים נעשה סוער יותר. טמפרטורת המים קבועה ועמדת על כ-30 מעלות צלזיוס בכל ימות השנה אך הראות במים משתפרת החל מפברואר ומגיעה לשיאה לקראת חודש ספטמבר. התקופות בשנה שמומלצות במיוחד לצלילה בקו טאו הן בין פברואר לאפריל או בין יולי לספטמבר. יש לציין כי סביב חודש דצמבר באי הסמוך קופנגן נערכות מסיבות הפול מון שלאחריהן המוני חוגגים עוברים לקו טאו וקשה יותר למצוא מקומות לינה זמינים.

הגעה לקו טאו

אל קו-טאו ניתן להגיע במעבורת ימית בלבד. ישנן מספר מעבורות ביום היוצאות מהאי הסמוך קופנגן, מהעיירה צ'ומפון או מהעיירה סוראטני. המעבורות כולן מגיעות אל המזח היחיד באי, שנמצא בצידו המערבי (בחוף Mae Haad). משער הכניסה תוכלו ללכת ברגל או לקחת מונית מקומית.

צלילה בקו טאו
צלילה בקו טאו

מועדוני צלילה בקו טאו

מועדוני הצלילה באי מציעים קורסי הסמכה שונים וכן השכרת ציוד והדרכה לצלילות חד-פעמיות. המדריכים הם בדרך כלל אירופאים, אוסטרליים או אמריקאים ועל כן רוב ההדרכה נעשית באנגלית. בשל ריבוי המטיילים הישראלים יש גם מועדונים שמציעים מדריכים ישראלים שמקיימים הדרכה בעברית.

מטיילים שבוחרים לעבור קורס יכולים לקבל לינה מוזלת בחלק מבתי הספר לצלילה במקום. כל קורס כולל מבחן בכתב, תרגולים יבשים וחומרי לימוד כתובים או מצולמים. בסוף כל קורס תקבלו תעודה ותרשמו במאגר ארגון צוללנים עולמי – PADI או SSI – תלוי בבית הספר בו בחרתם לעבור את ההדרכה.

צלילת הכרות

צלילה הנערכת בצמוד למדריך ועם מספר מועט של משתתפים, מיועדת לכאלו שאין ברשותם רישיון צלילה. לפני הצלילה תקבלו הסבר מקיף על הציוד, תערכו תרגילי בטיחות ורק כשתהיו מוכנים תצאו בסירה אל יעד הצלילה. העומק המרבי אליו ניתן להגיע בצלילה כזאת הוא 12 מטר והיא בדרך כלל נמשכת סביב חצי שעה. בשל ההדרכה הצמודה ומיעוט הצוללים בכל קבוצה המחיר יחסית גבוה ועומד על כ-2,000 באט לצלילה חד-פעמית. רוב מועדוני הצלילה יציעו לכם דיל משתלם של צלילה נוספת, באותה יציאה, עם הפחתה במחיר.

קורס בסיסי

נקרא מים פתוחים (open water) ומקביל לכוכב ראשון. הקורס מיועד לצוללים מתחילים, ללא כל הכשרה קודמת. הצלילות הן עד לעומק של 18 מטר והקורס אורך 3-4 ימים, בו תבצעו 4-5 צלילות סך-הכול. מחירו של קורס כזה נע סביב 9,000 באט בממוצע.

קורס מתקדם

מקביל לכוכב שני ומיועד למי שכבר עבר את הקורס הבסיסי. יש כאלו שמשלבים את שני הקורסים יחד וכך חוסכים בזמן ובמחיר ההכשרה. אורכו של הקורס הוא יומיים, והוא כולל 5 צלילות. שתי צלילות שהן בגדר חובה, צלילת עומק וצלילת ניווט, ועוד שלוש צלילות ייחודיות לבחירה – צלילת לילה, צילום, זיהוי דגים. הצלילות הן לעומק של עד 30 מטר. המחיר הוא סביב ה-8,000 באט.

בקו טאו יש כמות גדולה של בתי ספר לצלילה, כשהשוני מתבטא במחירים, באפשרויות לינה ובמדריכים.

כמה ממוסדות הלימוד המומלצים באי:

Ban's Diving Resort – בית הספר המוכר והוותיק ביותר באי. מציע מגוון גדול של קורסים וטיולי צלילה. המועדון הוא גדול במיוחד וכולל גם מדריכים ישראלים שמעבירים הדרכות בעברית. הקבוצות נוטות להיות גדולות יותר וכן מחירי ההכשרות וצלילות ההכרות נחשבים יותר יקרים, כך גם הלינה שהמועדון מציע. עם זאת, שמו של המועדון הולך לפניו ומושך מטיילים רבים.

Sairee Cottage Diving – בית ספר קטן ומשפחתי בחוף סיירי, מנוהל על-ידי צוות אירי ותאילנדי. המקום כולל גם גסטהאוס ומסעדה חביבה. 

Scuba Shack – בית ספר הממוקם בחוף סיירי ומציע מחירים נמוכים יחסית וקורסים בשפות שונות, לעיתים גם בעברית, בתלות בזמינות של המדריכים. 

diving in koh tao
קרדיט: Renata – CC BY-SA 2.0

אתרי צלילה

סביב קו-טאו מפוזר מגוון רחב של אתרי צלילה, הנה כמה מהבולטים:

שומפון – Chumphon Pinnacle 

אתר צלילה שנחשב לאחד הטובים ביותר בתאילנד. מיקומו הוא כ-11 ק"מ צפון-מערבית לקו טאו (שייט של כ- 40 דקות בסירה). מדובר בסלע גרניט גדול במיוחד השקוע בעומק של 40-14 מטר. בצלילה באזור תוכלו לראות שושנות ים רבות, אלמוגים צבעוניים, להקות של דגי טונה וברקודות, דגי-עטלף, טריגר ונמו. אם יתמזל מזלכם תוכלו לצפות גם בכרישים השורצים באזור- כרישי שוניות, כרישי לוויתן וכרישי שור. 

דרום-מערב – South-West Pinnacle 

אתר צלילה הממוקם כ-13 ק"מ מערבית לקו-טאו (שייט של כ- 40 דקות בסירה). מדובר בשונית הבנויה על פני סלעי גיר בעומקים שונים של 28-5 מטר. בחלקה העליון השונית מכוסה שושנות ים ורודות ובחלקה התחתון ישנו מגוון רחב של אלמוגים. מעבר לדגי שוניות כמובן, ניתן לראות באתר להקות של ברקודות גדולות ולעיתים אף כרישי לוויתן. כמו כן, האתר נחשב כאחד המקומות הטובים ביותר לצפייה בחתולי ים.

אי הכרישים – Shark Island 

אי קטן בו שוכנת אוכלוסייה תת ימית מגוונת. האתר קרוב לקו טאו, ממוקם כ-300 מטר דרום-מזרחית לו. האי מוקף אלמוגים צבעוניים, רכים וקשים. טווחי העומק בו נעים בין 10 ל-22 מטר. על-אף שמו המבטיח החיים הימיים באזור כוללים בעיקר דגים ססגוניים כגון אבו-נפחא, גרופר, טריגר וכן חתולי ים. בקצהו הצפוני של האי תוכלו להנות מנקודת תצפית טובה במיוחד לצילומים תת-ימיים.


בסוף שנות השמונים הגיע לקו טאו תייר איטלקי והקים את מועדון הצלילה הראשון בה. מכאן הדרך של האי השקט להפוך למעצמת צלילה בינלאומית הייתה סלולה. אותו אדם גם גילה באזור רכס סלעים המתאים במיוחד לצלילות, כפטריוט אמיתי הוא קרא להם על שם צבעי דגל המולדת שלו – לבן, ירוק ואדום.

הסלע הלבן – White Rock 

אתר הממוקם מדרום לקו-טאו (שייט של כ- 10 דקות בסירה). מדובר בגן אלמוגים רחב ידיים המשתרע בין שני סלעי גרניט. טווחי העומק באתר נמוכים יחסית ונעים בין 5 ל-21 מטר, על-כן הצלילה בו נחשבת קלילה ורגועה והוא מתאים לצוללים בכל רמות ההכשרה. האתר ידוע כמתאים לצלילות לילה ונחשב פופולרי לקורסי הצלילה הבסיסיים של כוכב ראשון (מים פתוחים). באזור תוכלו לראות מגוון מרשים של בעלי-חיים ימיים, בין היתר חתולי ים, דגי ברקודה, כוכבי ים, לוויתנים, סרטנים, צבי ים, תמנונים ודיונונים. 

הסלע הירוק והסלע האדום – Green Rock & Red Rock

ייחודם של אתרי צלילה אלו הן מנהרות תת-ימיות רבות. טווחי העומק נעים בין 3 ל-30 מטר. מעבר לנוף גרניטי מרהיב תוכלו לצפות בלהקות של דגי זוהר כחולים, דגי טריגר, חסילונים זעירים ולעתים גם צבי-ים וחתולי-ים גדולים. יש לציין כי ייתכן מעט סחף וכי חלק מהמעברים במקום מאוד צרים ועל-כן האזור מתאים יותר לצוללים בעלי הכשרה מתאימה.

אז מה היה לנו עד עכשיו?

הזינו מספר טלפון ונעביר אתכם לוואטסאפ