5/5
פשוט תאילנד
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

פילים בתאילנד

תאילנד היא אחת המדינות המתויירות ביותר בעולם הודות לעשרות מיליוני תיירים מכל קצוות תבל אשר מבקרים בה מדי שנה ורוצים ליהנות מהשפע הרב שהיא מציעה למבקריה – חופים קסומים, נופים מהיפים ביותר בעולם, חווייה קולנרית שאין שניה לה (במיוחד עבור חובבי מאכלי ים ומנות חריפות במיוחד) וריזורטים מפנקים.

כל אלו לצד מחירים מצחיקים שאין להם תחרות הופכים את תאילנד למוקד תיירות נהדר עבור נופש מושלם בכל הרכב שהוא – משפחות עם ילדים קטנים, זוגות אוהבים הנמצאים במהלך חופשת ירח הדבש שלהם, תרמילאים וקבוצות בכל טווח הגילאים.

עוד דבר נהדר בתאילנד הוא שמדובר ביעד כה גדול במימדיו כך שיש בו כמה אזורי אקלים, מה שאומר במילים פשוטות שלא משנה באיזו תקופה בשנה תבחרו להגיע אליו תוכלו למצוא אזור בו העונה קיצית והטמפרטורות בהתאם. עם זאת, חשוב לקחת בחשבון כי בחודשים אלו המחירים עולים ולכן מומלץ להזמין את כרטיסי הטיסה, מקומות הלינה והאטרקציות הפופולאריות כמה שיותר זמן מראש ובכך לחסוך כסף רב ולהנות ממחירים אטרקטיביים.

Elephants in Thailand

בהמלך חופשתכם בממלכת סיאם תשימו לב לכמה מסמליה האייקוניים אשר הפכו במהלך השנים לשם דבר וככאלה הם חלק בלתי נפרד ממסעם של התיירות המבקרים בה, בין היתר מדובר באחת החיות האצילות והעדינות המתגוררת במדינה האקזוטית, הלא הם פילים גדולי מימדים שלוקחים חלק בפעילויות שונות.

לפני שנספר לכם על אלו, חשוב להדגיש ולהסביר כי חלק מהפעילויות הפופולאריות ביותר בהן לוקחים הפילים חלק כרוכות בתנאי מחיה קשים, הטלת מומים והתאכזרות קשה מנשוא – מדובר בנושא קשה וכאוב שמאוד לא רצוי לקחת בו חלק, ואנחנו לחלוטין ממליצים להימנע ממנו. למען הסר ספק, כל מופע הכולל בעל חיים, רכיבה עליהם או צילום כשהם נתונים בשלשלאות הוא חלק מהתופעה המסוכנת והכואבת, גם אם מנסים לשכנע אתכם אחרת.

פילים בתרבות התאילנדית

הפילים מופיעים בכתבים ובמקורות של ממלכת סיאם כבר מראשית ימיה של הממלכה האקזוטית ועולה מהם כי מדובר באחד הסמלים המשמעותיים ביותר בתרבות זו. ככאלה, הם הפכו במהלך השנים לאחד מסמליה הלאומיים הרשמיים של המדינה ובין המינים השונים המתגוררים בה תוכלו למצוא את הפיל האסייתי ואת תת המין שלו, הפיל ההודי.

שני המינים שונים זה מזה בהופעתם החיצונית, בין היתר בגודלם, אורך רגליהם הקדמיות ועובי הגוף אך מה שמשותף להם הם שהם ניזונים מבמבוק ופירות והיערות הטרופיים הם סביבת המחייה הטבעית שלהם.

מדובר בבעלי חיים אינטיליגנטיים במיוחד, מה שהופך את ניצולם על ידי האדם לקשה במיוחד ועלול לגרום להם לתופעות קשות כמו דיכאון וגילויי אלימות (זה כלפי זה וגם כלפי בני האדם) מה שיכולים לגרום בסופו של דבר למוות.

ישנו תיעוד נרחב העוסק בקשר של בעלי החיים האציליים הללו עם משפחת המלוכה של ממלכת סיאם. קשר זה משתרע על פני אלפי שנים ומופיע גם בכתובות אבן עתיקות במיוחד. בזמנים אלו הם שימשו כרכוש של משפחת המלוכה והיו סמל לקדושה. הם הופיעו מאז ועד היום בעבודות אמנות יפהפיות שאת חלקן ניתן לראות במוזיאונים השונים, בספרות המקומית והן כעיטורים המופיעים על קירות מקדשים וארמונות.

למרות שמדובר בחיה קדושה עבור המקומיים, אשר אפילו הופיעה בתחילת המאה ה-20 על דיגלה של תאילנד, כיום משמשים הפילים בתאילנד בעיקר לצרכים תיירותיים שאינם מטיבים עימם, בעיקר כחלק מתעשיית הבידור המקומית בה הם מאולפים בדרכים לא דרכים לבצע פעלולים ופעולות שהקשר ביניהם לבין התנהגותם בטבע קלוש.

חוות שיקומיות של פילים בתאילנד

בשל התופעה של שימוש בפילים לצרכי תיירות, החלו בשנים האחרונות להישמע קולותיהם של פעילים למען זכויות בעלי חיים הקוראים להציל את החיות השבויות ולהעביר אותן למרכזי שיקום בהם יוכלו לזכות לחיים חדשים, לחוויה מתקנת בקרבת בני האדם ואולי אפילו לזכות באמונם מחדש.

ברחבי תאילנד ישנן כמה חוות פילים שיקומיות מסוג זה בהן מתגוררים פילים בוגרים וגורים שניצלו ממופעים, קרקסים וחוות רכיבה. כחלק מחייהם בחוות השיקום הם זוכים לטיפול רפואי ממיטב אנשי המקצוע אשר רובם פועלים והתנדבות ומסייעים לחיות העדינות להחלים מפצעים קשים שנגרמו להם במהלך חייהם בשבי, פיזיים ובעיקר נפשיים.

על מנת להתקיים ולהמשיך את פעילות הטיפול וההצלה שלהן, מאפשרות החוות כניסה מתונה של תיירים בכמות מדודה מדי יום. במהלך הביקור במקום נהנים התיירים מהסבר מרתק על חייהם של הפילים, חשיבותם בתרבות התאילנדית וחשיבות פעילות ההצלה שלהם ובנוסף לכך הם זוכים לפעילות משותפת בחיקה של החיה האצילית אשר כוללת רחצה בנהר, מריחה בבוץ טיפולי והאכלה.

שימו לב כי רכיבה על החיות האדירות איננה חלק מהחוויה.

לחוות הפילים השיקומית בצ'אינג מאי

לחוות הפילים השיקומית בפוקט

יום הפיל הלאומי

היות שמדובר בחיה קדושה המלווה את ההיסטוריה המקומית מזה אלפי שנים, היה זה רק מתבקש שיוכרז יום מיוחד המוקדש אך ורק להם, הלא הוא יום הפיל הלאומי המצוין בממלכה התאילנדית מדי שנה בתאריך 13.3. בנוסף ליום זה מצוין ברחבי העולם מדי חודש אוגוסט מאז שנת 2012 יום הפיל הבינלאומי.

ביום הפיל הלאומי הנחגג בחודש מרץ נהוג לערוך תהלוכות המוקדשות לחיה הקדושה והן להקדיש עבורם פעילויות מיוחדות בפארקים ובגני החיות המקומיים. חלק מפעילויות אלו מוקדשות לפילים אך לא מטיבות עמם ולעומתן הפעילויות הנערכות בחוות השיקום הן המומלצות ביותר לביקור וכוללות פינוקים בדמות מאכל (בעיקר קני סוכר ופירות) והם תפילות מיוחדות הקוראות לשלומם ובריאותם.

5 עובדות מעניינות לסיום

אם אתם אוהבים פילים בוודאי תשמחו ללמוד כמה עובדות מרתקות שלא ידעתם לגביהם:

  • הם נחשבים לאחת החיות הרגישות והאינטליגנטיות ביותר, וככזו הם מגלים רגישות גבוהה במיוחד לסביבתם ובני משפחתם ואפילו יכולים להבין את משמעות המוות והפרידה הכרוכה בו. מתועדים לא מעט מקרים של פילים אשר מתו בעצמם מצער ויגון בשל מוות של בן משפחה או חבר קרוב.
  • כיאה לבעל חיים כה עדין ואציל, הם בעצמם צמחונים וכמות הירקות, הפירות והעשב שהם אוכלים מדי יום עומדת לכל הפחות על 200 קילוגרמים!
  • אם נראה לכם שהם לא מדברים – טעות בידיכם! הם כה אינטילגנטיים וחכמים עד כי כך שיש להם שפה משלהם המאפשרת להם לתקשר זה עם זה. לנו זה נשמע כמו נהמות אך ישנם עוד צלילים רבים הנחשבים לחלק משפה זו, חלקם כאלו שאינם נמצאים בתדר הצלילים שבני האדם מסוגלים לשמוע. כך הם מזהירים זה את זה מפני סכנות וגם אומרים אחד לשני כמה הם אוהבים.
  • הם ענקיים – זה ידוע. על מנת להמליט גור פילפילון גדול מימדים ומתוק שכזה, על הפילה לצלוח הריון מאתגר אשר נמשך לא פחות מאשר שנתיים!! בתום תקופה זו תמליט הפילה גור יפהפה במשקל ממוצע של מאה קילוגרמים.
  • סכנת הכחדה ☹ למרות שהם גדולים ויכולים בהינף כף (או אף) לחסל אויבים גדולים וקשוחים, הם נמצאים בסכנת הכחדה בעיקר בשל ציד בלתי חוקי. בעשור האחרון אוכלוסיית הפילים בעולם הצטמצמה בלמעלה מ-60% ועל פי ההערכה בעוד עשורים בודדים הם יכחדו לחלוטין.

אז מה היה לנו עד עכשיו?

הזינו מספר טלפון ונעביר אתכם לוואטסאפ