השכרת רכב בפטאיה

יש לא מעט דרכים להתנייד בפאטיה, שנמצאת בסמוך לחופיה המזרחיים של תאילנד ונחשבת ליעד נופש תיירותי בולט מאד במדינה. אפשר באמצעות תחבורה ציבורית ואפשר גם לשכור רכב ולטייל באופן עצמאי. השכרת רכב בפאטיה איננה נפוצה כל כך, בהשוואה, למשל, לבנגקוק, אך ישנם מטיילים ונופשים המעדיפים לעשות זאת, ובייחוד אם הם ממשיכים ממנה ליעדים אחרים או מגיעים אליה ממקומות קרובים או רחוקים. העיר נמצאת במרחק של כ-145 ק”מ בלבד מבנגקוק, כך שלא מדובר בנסיעה ארוכה כל כך לאלה, הבוחרים לשכור את הרכב כבר בעודם בבירה, או לאלה המגיעים אל פטאיה באוטובוס, בטיסה או ברכבת ורק לאחר ההגעה פונים אל סוכנות רכבים ובוחרים ברכב המתאים.

car rental in pattaya

נהיגה בפטאיה, בדומה לנהיגה בערים אחרות בתאילנד, יכולה להיות אתגר של ממש. החוקים, כמו גם מערכת הכבישים, מבוססים על אלה של בריטניה, והמשמעות לכך בפועל (עבור נהגים ישראלים) היא נהיגה בצד שמאל של הכביש. יחד עם זאת, בכל הקשור לחוק בכלל ולחוקי התנועה בפרט, מדובר במערכת רופפת מעט, שעשויה להיות מסתכלת ולא פשוטה. הדבר נכון בעיקר באשר לנהיגה בסופי שבוע, אז הכבישים צפופים הרבה יותר וגם בתקופת שיא עונת התיירות ובייחוד בסמוך לחג המולד ולתחילת השנה האזרחית, תקופות בהן העיר עמוסה בנופשים. הצפיפות והעומסים האלה יכולים להאט משמעותית את הקצב, לגרום לפקקים וגם להקשות במציאת מקומות חניה פנויים (אלא אם כן פונים לקניון או למרכז קניות גדול). 

בדומה לנהיגה בערים אחרות בתאילנד, גם בפאטיה חובה להצטייד ברישיון נהיגה בינלאומי. חברות השכרת הרכבים יידרשו לרוב לראות אותו ומומלץ לשאת גם צילום שלו, כהעתק ששומרים ברכב בזמן הנסיעה. בעיר עצמה ישנן לא מעט סוכנויות השכרת רכבים. חלקן שייכות לרשתות גדולות ומוכרות וחלקן מקומיות. ההמלצה, ומניסיונם של רבים, היא לפנות לאלו, המוכרות יותר, גם כאשר עלות ההשכרה גבוהה יותר. כדאי מאד לערוך סקר שוק כשמגיעים אל העיר או להשוות נתונים באמצעות אתרי האינטרנט השונים. חברות השכרת הרכבים מציעות לרוב מחירים מוזלים יותר וגם מבצעים שונים, יחד עם זאת, ובייחוד אם לא מכירים אותן, מומלץ לפנות לגדולות ולמוכרות (אלא אם כן קיבלתם המלצה נקודתית של מטיילים אחרים על חברה מקומית כלשהי בעיר). 

השכרת אופנוע / קטנוע בפטאיה

שלא כמו רכב שכור, מקובל מאד להתנייד בפטאיה, בדומה להתניידות באיי תאילנד השונים, בקטנוע או אופנוע. בעת הביקור במקום, קשה שלא לשים לב למספרם הגדול, ובייחוד כשרוכבים עליהם תיירים (ולא רק מקומיים). לא צריך לעבור מרחקים ארוכים כדי למצוא מקום לשכור ממנו אופנוע או קטנוע בפאטיה. יש לא מעט מלונות וגם אכסניות ובתי הארחה שמציעים את השירות לכל מי ששוהה בהם או למטיילים בעיר עצמה. לאורך Pattaya Beach Road אפשר למצוא לא מעט חברות וסוכנויות דרכן ניתן לשכור אופנועים או קטנועים וכדאי מאד לערוך סקר שוק קצר לפני שמזמינים. 

עלות השכרת אופנוע בפטאיה נעה בין 200 ל-300 באט ליום עבור אופנוע 100-125 סמ”ק. ככל שהאופנועים גדולים יותר, עלות ההשכרה תהיה גבוהה יותר. השכרת אופנועי 1,000 סמ”ק למשל יכולה לעיתים להגיע גם ל-1,000 באט ליום. מי ששוכר לטווח ארוך יהיה ממחיר אטרקטיבי מאד ומי ששוכר אופנוע במהלך השבוע או לתקופה של חודש יקבל גם הנחה משמעותית. לרוב השוכר יידרש בפיקדון כלשהו, כאשר גובה הפיקדון ייקבע בהתאם למשך זמן ההשכרה וגם דגם האופנוע שאותו הוא שוכר.

בעת השכרת האופנוע בפאטיה יש להציג העתק דרכון ולמסור כתובת בעיר עצמה. חברות השכרת האופנועים יבקשו, לעיתים, לשמור אצלן את הדרכון (כביטחון), אך מומלץ להימנע מכך אם אפשרי ולהשאיר אצל אותה החברה רק את צילומו. הדבר כמובן משתנה בין החברות ובין הספקים ותלוי, בין השאר, גם בדגמי האופנועים שאותם שוכרים. כדי לעלות על האופנוע יש להצטייד ברישיון נהיגה רלוונטי (בינלאומי) ולהצטייד בקסדה, ההכרחית על פי החוק. מומלץ מאד לנעול נעליים סגורות ולא כפכפים או סנדלים וללמוד מעט את כללי הכביש והדרך לפני שיוצאים לנסיעה. ביטוח נסיעות לחו”ל הוא הכרחי וחשוב מאד לשמור העתק שלו מתחת למושב האופנוע. כדאי מאד לקרוא את האותיות הקטנות של הסכם השכירות ואם עולות שאלות, להעלות אותן בפני נציגי חברת ההשכרה לפני שסוגרים את העסקה. 

פטאיה יכולה להיות עמוסה במכוניות, אופנועים וגם אופניים, אף על פי שלא מדובר בעיר גדולה כל כך וגם לא צפופה כל כך כמו בנגקוק. ובכל זאת, חשוב להישמע לכללי הבטיחות והתחבורה ולהיות אדיבים בעת הנהיגה. לא לעלות על הרכב או על האופנוע לאחר שתיית אלכוהול ואם לא מכירים את הדרך או המסלול, להימנע מנהיגה בשעות הלילה הקטנות או מיד כשמחשיך. יש לנסוע כאשר אורות הרכב או האופנוע דולקים. הדבר נדרש על פי החוק המקומי. זהירות על הכביש היא הכרחית ולא משנה באיזה סוג או דגם של כלי רכב נוהגים.