השכרת רכב בצ'אנג מאי

צ’אנג מאי היא נקודת עצירה בגדר חובה עבור מרבית המטיילים, ובעיקר בקרב אלה שרוצים לחוות את תאילנד האותנטית והמסורתית יותר. העיר נמצאת במרחק של יותר מ-700 ק”מ מהבירה, בנגקוק, והיא ממוקמת באחד האזורים היותר יפים של המדינה, בצפון תאילנד. אל צ’אנג מאי אפשר להגיע באמצעות טיסה ישירה מבנגקוק וגם באמצעות אוטובוסים ורכבות. אולם, אחת הדרכים היותר מיוחדות להגיע אליה היא באמצעות רכב שכור, אם כי יש לזכור שמדובר בנסיעה ארוכה של יממה שלמה (ניתן לפצל את הנסיעה על ידי עצירה באמצע הדרך). מי שבוחר להגיע לצ’אנג מאי באמצעות טיסה או פתרון תחבורתי אחר יכול גם לשכור רכב בעיר עצמה וליהנות מעצמאות מלאה.

car rental in chiang mai

ליהנות מעצמאות מלאה

השכרת רכב בצ’אנג מאי, העיר השנייה בגודלה בתאילנד, היא עניין נפוץ יחסית. יש לא מעט מטיילים, ובני כל הגילאים, שבוחרים לטייל בעיר ולהגיע מנקודה אחת לשנייה באמצעות הרכב שאותו הם שכרו, במקום להיות תלויים בתחבורה הציבורית או בנהגים אחרים. רכב שכור בצ’אנג מאי יאפשר לכם, שלא כמו אוטובוס, מוניות או דרכי התניידות אחרות, להגיע לכל מקום שתרצו ובכל שעה שנוחה לכם. תוכלו לבקר במקדשים המרשימים של צ’אנג מאי, לראות מקרוב את שרידי העיר העתיקה, לצאת אל השווקים התוססים וגם לטייל באזורי הטבע היפהפיים שנמצאים בסמוך לעיר. כך תוכלו, מלבד צבירת חוויות והנאות, גם לחסוך בכסף ולספוג את העיר במלואה. 

להכיר את החוקים והכללים

השכרת רכב היא אחד מדרכי ההתניידות הזולות ביותר בצ’אנג מאי. המחירים נקבעים בהתאם לדגם הרכב וגם המועד שבו שוכרים אותו, כאשר תיתכן עליית מחירים בעונת התיירות, בין אוקטובר לאפריל, עונה שנמצאת בשיאה מסוף דצמבר ועד פברואר. המחירים נעים בין 350 באט ליום ל-1,500 באט ליום וסקר שוק הוא בהחלט דרך טובה לאתר את המחירים המשתלמים. 

כאשר שוכרים רכב בצ’אנג מאי נדרשים להציג מספר מסמכים. ראשית, העתק דרכון (חשוב לשאת את הדרכון עצמו לכל מקום שאליו יוצאים ובייחוד בזמן הנהיגה) וגם רישיון נהיגה בינלאומי. פוליסת ביטוח חשובה מאד ומומלץ שלא לפסוח על העניין. כמעט כל חברות ההשכרה בצ’אנג מאי מספקות ביטוח בסיסי, המכסה במקרים של תאונות וגניבה. ישנן חברות שמציעות גם כיסוי במקרים של התנגשות ומעטות מספקות כיסוי צד ג’. אם רכב אחר התנגש ברכב שלכם, חשוב מאד לדאוג להודיע לחברת ההשכרה מיד לאחר האירוע, וזו תדאג לשלוח לכם מכונאי שיתקן את הנזק. אם תתקנו אותו בעצמכם, ייתכן מאד שלא תקבלו החזר בגין התיקון. באשר להחזרת הרכב, לרוב יש להחזיר את הרכב לאותה הנקודה שממנה הוא הושכר, למעט במקרים מיוחדים. בעת החזרת הרכב, נציג מטעם החברה יבדוק את הרכב מכל הכיוונים ויוודא שלא נגרם לו נזק בעת תקופת ההשכרה. כדאי מאד לצלם את הרכב בעת קבלתו וגם בעת החזרתו. 

מרבית הרכבים המושכרים בצ’אנג מאי מגיעים עם כריות אוויר ומערכת GPS. הדבר היחיד שאיננו כלול בעלות ההשכרה הוא התשלום עבור הדלק. יש לדאוג להחזיר את הרכב עם מיכל דלק שלם (בדיוק כפי שקיבלתם אותו) ואין הגבלה למספר הקילומטרים שאותם אפשר לנסוע. ישנן אפשרויות רבות לבחירה בכל הקשור לדגמי המכוניות וכמעט לכל חברת השכרת רכבים יש מכוניות חסכוניות שמתאימות לזוג או למשפחה. התעריפים, במקרה הזה, יהיו נמוכים ויגיעו ל-550 באט ליום בממוצע. אפשרויות אחרות כוללות מכוניות קומפקטיות, שטובות למשפחה או לקבוצות של עד 4 איש וגם רכבי שטח. כל זה תלוי, כמובן, בגודל הקבוצה וגם בתקציב. 

ברחבי העיר, וכיאה לעיר גדולה ומתוירת מאד, אפשר למצוא נציגויות של חברות השכרה מוכרות וגם כאלו שפחות. לרוב מומלץ לפנות לחברות ידועות, אולם מכיוון שמדובר בעיר מתוירת מאד אין מניעה לפנות גם לאלו שפחות, או לאלו שאינן בינלאומיות. סקר שוק והשוואת מחירים יעזרו למצוא את הרכב המתאים ואת העסקה המשתלמת בהתאם למספר ימי ההשכרה.

מומלץ מאד ללמוד מעט על כללי הבטיחות ועל חוקי התנועה המקומיים. הנהיגה בצ’אנג מאי, וכפי שקורה בכל מקום אחר בתאילנד, היא בצד שמאל של הכביש. בכל הקשור למגבלות המהירות: ברחובות עצמם ובפרברים המהירות המותרת נעה בין 50 ל-60 קמ”ש ובכבישים המהירים בין 90 ל-120 קמ”ש. 

כדאי מאד להזמין רכב מראש, ולפחות כשבוע לפני ההגעה. הזמנה מראש היא הזדמנות לאתר דילים משתלמים וגם רכב מתאים, ובייחוד כאשר מדובר במשפחה עם ילדים. לחברות השכרת רכבים רבות יש נציגויות בשדה התעופה הבינלאומי של צ’אנג מאי ובייחוד לאלו הגדולות. סוג ודגם המכונית שאותה בוחרים יהיה תלוי לא רק במספר האנשים שצפויים לנסוע בו (הנוסעים וגם הנהג) אלא גם בכל הקשור לאחסון המזוודות. למכוניות חסכוניות וקומפקטיות לרוב אין מקום גדול מאד בתא המטען. המקום יספיק בדרך כלל לשתי מזוודות מקסימום. אם מתכננים לקחת כבודה רבה יותר, מומלץ להזמין רכב גדול יותר. 

חשוב לזכור

רשמו ואל תשכחו: את הרכב שאותו שוכרים אסור להוציא מחוץ לגבולות תאילנד. במקרה שיותר מאדם אחד מתוכנן לנהוג בו, על כל הנהגים לספק את המסמכים הנדרשים, כמו רישיון נהיגה בינלאומי ודרכון. מדיניות ביטול עסקת השכרת הרכב משתנה בין החברות. מומלץ מאד לקרוא את האותיות הקטנות ואת תנאי ההסכם כדי למנוע הפתעות לא נעימות. רוב החברות מקבלות, כתשלום, כרטיס אשראי אם אין מזומן. המקובלים הם אמריקן אקספרס, ויזה ומאסטר כארד.